wtorek, 25 października 2016

Samotny Dom - Agata Christie [WRZESIEŃ Z AGATHĄ CHRISTIE]

Samotny dom to wyjątkowa książka Christie. Wyjątkowa ze względu na naprawdę ciekawą fabułę, a przede wszystkim wyjątkowa dla mnie, ponieważ jest to pierwsza powieść Agaty Christie, w której przewidziałam sprawcę! Tak, tak (nie chwaląc się) to jedyna zagadka, przy której trwałam ramię w ramię z Herkulesem Poirotem od początku do samego końca!


 Herkules Poirot - jak przystało na emerytowanego detektywa - uznał, że przyszła pora na wypoczynek w nadmorskim uzdrowisku w towarzystwie najlepszego przyjaciela, Artura Hastingsa. Podczas letniego przyjemnego dnia panowie mają przyjemność poznać piękną i młodziutką Nick Buckley. Z dnia na dzień przekonują się, że ktoś czyha na życie właścicielki Samotnego Domu, czego ona nie potrafi przyjąć do wiadomości. Do czasu morderstwa... 

"Wiesz, Hastings, twoja obecność działa na mnie w przedziwny sposób. Ty zawsze kierujesz swoje podejrzenia na tak oczywiście fałszywy trop, że wprost kusi mnie, żeby iść w przeciwnym kierunku".

Oto moje kolejne spotkanie z Poirotem i jego wiernym przyjacielem, który z przyjemnością relacjonuje nam kolejne wydarzenia. A trzeba przyznać - jest o czym opowiadać, chociażby ze względu na fakt, że zagadkowe akcje mają miejsce już na początku książki i trwają aż do wyjaśnień. A ja po prostu lubię, gdy belgijski detektyw jest z czytelnikiem od pierwszych stron. 

Jakkolwiek to brzmi - mimo iż domyśliłam się sprawcy, nie mogę powiedzieć, by tajemnica Nicki Buckley była banalna. Jest złożona, a wskazówki i dowody są wymyślne, a przy tym dobrane w taki sposób, że możemy się domyślać, co się dzieje i do czego cała akcja prowadzi. Te 220 stron czyta się na raz  

"Niezależnie od tego, w jakim człowiek jest nastroju, nie powinien tego okazywać otoczeniu. To tylko przykrość dla ludzi postronnych, a człowiekowi samemu nic nie pomaga".

W tej historii jest coś takiego, co sprawia, że chce się do niej powracać... oraz polecać. Ostatecznie Samotny Dom można przeczytać w ciągu jednego popołudnia i może to zachęcić nawet tego najbardziej sceptycznego czytelnika do sięgnięcia po kolejną lekturę Królowej Kryminału. 

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Samotny Dom
Tytuł oryginalny:  Peril at End House
Autor: Agata Christie  
Tłumacz: Mira Michałowska
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania oryginału: 1932
Liczba stron:226
Format: 195x125mm
Gatunek: Kryminał


Recenzja pochodzi z bloga Wymarzona Książka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz