czwartek, 16 czerwca 2016

Detektywi wszech czasów: Sherlock Holmes i Herkules Poirot!

Są takie postacie, przy których po prostu nie przejdzie się obojętnie. Przeszły do historii jako jednostki o wyjątkowej osobowości - wprost nie do podrobienia. I właśnie o tych wyjątkowych osobistościach chciałabym dziś porozmawiać... oczywiście w wersji literackiej!
 

Przed Państwem dwójka geniuszy! Sherlock Holmes oraz Herkules Poirot!


O ile pierwszego nie muszę jakoś szczególnie przybliżać, tak mam wielką nadzieję, że podobnie jest z drugim nazwiskiem. Choć przyznam, iż to dla mnie bardzo dziwne, że tak często spotykam osoby, które nie znają dumnego imienia belgijskiego detektywa. A przecież wszyscy powinni je znać, jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość powieści poświęconych śledztwom małego detektywa, popularność Agaty Christie, gry czy serial. 
No ale nieważne! Jeżeli któregoś z nich nie znacie, to nawet i lepiej! Może dzięki temu postowi odnajdziecie w sobie miłość do postaci... które wcale jakoś szczególnie się od siebie nie różnią ;)


Pochodzenie oraz rodzina
Sherlock Holmes urodził się w Anglii. Był potomkiem wiejskiego ziemianina, a wnukiem siostry francuskiego artysty Emilie Jean Horace Verneta. Aczkolwiek podczas wszystkich przygód poznaliśmy jedynie jego starszego brata, Mycrofta, który jest równie inteligenty (a według Sherlocka posiada on nawet więcej zdolności) co wielki detektyw. Nigdy się nie ożenił, aczkolwiek nigdy nie był obojętny na kobiece piękno. 

Błędem jest mylić dziwne z tajemniczym.

Herkules Poirot pochodzi z Belgii i to właśnie z tego kraju w czasie II wojny światowej wyemigrował do Wielkiej Brytanii. O jego przeszłości nie wiemy niewiele. Znany jest jednak fakt, iż był on asem policji belgijskiej.  Był z wyznania katolikiem. Podobnie jak Sherlock Holmes nigdy nie odnalazł swojej bratniej duszy.

Porażka nie wchodzi w rachubę (…). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.


Wygląd

Pierwowzorem wyglądu Sherlocka Holmesa był profesor uniwersytecki, Joseph Bell, którego Arthur Conan Doyle poznał w wieku siedemnastu lat. To właśnie dzięki niemu sławny detektyw charakteryzuje się wyrazistymi rysami twarzy i zmrużonymi oczami dodającymi spryt w wyglądzie. Sam Sherlock był wysoki i szczupły i miał szare oczy. Zazwyczaj ubierał się w tweedowy garnitur, natomiast w zaciszu własnych czterech kątów preferował szlafrok.

Dla wielkiego umysłu nie ma rzeczy małych. 

Herkules Poirot pod tym względem jest jego przeciwieństwem. Był stosunkowo niski i lekko przy tuszy. Miał dużą owalną głowę, a jego znakiem rozpoznawczym był wąsik. Przykładał ogromną uwagę do swojego wyglądu, który musiał być elegancki, a przede wszystkim schludny.

Herkules Poirot nie dba o narody, lecz o zwykłe jednostki, które też mają prawo żyć.  
Osobowość

Sherlock Holmes nie był łatwy w obejściu chociażby przez wzgląd na jego dwoistość charakteru. Gdy był w czasie śledztwa, był pobudzony i pełen energii. Natomiast gdy się rozleniwiał, nic nie było w stanie zmusić go do wyjścia z mieszkania - w takich przypadkach bardzo chętnie zażywał narkotyki. Mimo to był niezwykle pracowity. Nienawidził monotonii.  

Geniusz oznacza nieskończoną zdolność pokonywania trudności. 

Herkules Poirot odznaczał się ogromną dbałością o drobiazgi. Był wręcz pedantyczny (co nie raz doprowadziło do rozwiązania jakiejś zagadki). Przywiązywał dużą wagę do dobrych manier, poprawności słownej oraz pełnego szacunku podejścia do drugiego człowieka. Miał dobre serce. Często działał bezinteresownie.  A mimo Belg ten posiadał jedne z największych ego w literaturze. Miał słabość do zakochanych.

Kto patrzy, ten widzi.


Upodobania


Sherlock uwielbiał śledztwa oraz wszystko to, co zmuszało go do myślenia. Dla odprężenia chętnie grał na skrzypcach. Lubił również szermierkę. Był też nałogowym palaczem oraz narkomanem (lecz tylko w przypadku braku śledztwa). 

Ponieważ chwilowo nie mamy innych spraw, a lepiej już jednak robić coś niż nic, wygląda na to, że przyjdzie nam zająć się jedną z baśni braci Grimm. 

Herkules bardzo lubił słodkie syropy, zwłaszcza z czarnej porzeczki, cienkie, rosyjskie papierosy, herbatki ziołowe, kanciaste przedmioty, symetrię. Nie znosił natomiast angielskiej kuchni i whisky. 

Mam zamiar być najskromniejszym człowiekiem w Anglii. W skromności nikt nie dorówna Herculesowi Poirot. 

Umiejętności


Niewątpliwie ich wspólną cechą był genialny umysł, który pozwalał im rozwiązać nawet najtrudniejsze sprawy. Znali się na wielu dziedzinach z życia, a przede wszystkim na medycynie sądowej.  

Podstawowym błędem jest podawanie teorii, zanim uzyska się dane. Niepostrzeżenie zaczyna się dostosowywać fakty, by zgadzały się z teoriami, zamiast próbować stworzyć teorię, która byłaby zgodna z faktami. 
  
 Jak rozwiązywali śledztwa?
   
Tutaj mogę pisać ciągiem, ponieważ zarówno Holmes, jak i Poirot rozwiązywali sprawy podobnie. Kiedy trzeba ruszali na miejsce zbrodni i tam szukali wskazówek (aczkolwiek to Belg chętniej rozmawiał ze świadkami), natomiast kiedy była taka możliwość siadali za biurkiem... i jedynie za pomocą swoich szarych komóreczek rozwiązywali zbrodnie. 

Na tej wyspie jest zło. A zbrodnia została zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Jednego wszak morderca nie przewidział. Że w starciu z umysłem Herculesa Poirot prawda wyjdzie na jaw. 

Co ich różniło?Sherlock w trakcie śledztwa nie zawracał sobie głowy jedzeniem - dla Herkulesa dbanie o zdrowie było kluczowe. Sherlock był znakomitym biegaczem, pływakiem, szermierzem... natomiast Herkules niekoniecznie lubował się w sporcie. Sherlock był nocnym markiem, a (jak mogę się domyślić po przeczytaniu wielu książek) Herkules należał do rannych ptaszków. 

Zbyt wiele w życiu widziałem, żeby nie wiedzieć, że kobiece przeczucia bywają cenniejsze niż wnioski analityka. 

Mimo wszystko jednak w moim odczuciu Holmes i Poirot mają wiele wspólnego i choć pewnie przy pierwszym spotkaniu nie zapałali by do siebie sympatią... niewątpliwie obdarzyliby się szacunkiem.

Lubicie? Znacie? 

W poście pomogły mi informacje zaczerpnięte z CONAN DOYLE oraz AGATHA CHRISTIE 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz