czwartek, 23 kwietnia 2015

Opowiedz, jak tam żyjecie - Agata Christie Mallowan

Agata Christie była już znaną autorką powieści kryminalnych, gdy w latach trzydziestych towarzyszyła swojemu mężowi - archeologowi Maxowi Mallowanowi - podczas wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Przyjaciele dopytywali ją o wrażenia i to na ich prośbę spisała swoje wspomnienia, stąd też jakże charakterystyczny tytuł książki.

"Opowiedz, jak tam żyjecie" to książka dla - że się tak wyrażę - dwóch adresatów. Pierwszą grupą są fani (przyjaciele) Agaty Christie, którzy chcieliby poznać "inne" życie pisarki związane z jej wielką pasją, jaką były podróże i archeologia. Natomiast druga grupa to wszyscy ci, którzy są ciekawi życia archeologa - jak wygląda życie na wykopaliskach?

Agata Christie już w wprowadzeniu podkreśla, iż "Opowiedz, jak tam żyjecie" jest przede odpowiedzią: "na pytanie, które bardzo często słyszę: Zatem kopiecie w Syrii, tak? Opowiedz mi wszystko, proszę. Jak tam żyjecie? Mieszkacie w namiotach?".  Jednakże autorka od razu ostrzega - żeby nikt nie był rozczarowany - w tej książce czytelnik nie znajdzie "odkrywczych refleksji na temat archeologii, zapierających dech w piersiach opisów przyrody, analizy zagadnień z zakresu ekonomii, rozważań na tematy rasowe ani nawet dawki historii".  To po prostu książeczka pełna codziennych spraw i wydarzeń.

A ja właśnie o takiej książce marzyłam. Dla mnie "Opowiedz, jak tam żyjecie"  to szansa na spojrzenie mojej ulubionej pisarki z zupełnie innej strony. Po lekturze "Autobiografii" wiedziałam, iż Agata Christie wraz z drugim mężem, Maxem, podróżowała po świecie. Byłam bardzo ciekawa, w jaki sposób patrzyła na różne zakątki!


 "Najlepszym mężem, jakiego kobieta może mieć, jest archeolog
- im starszą się staje, tym bardziej się nią interesuje".

 
Oprócz tego "Opowiedz, jak tam żyjecie" jest tak jakby "książką-kurtyną". Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć realia innych powieści Agaty Christie, nie zapominając przy tym, iż niektóre kryminały Królowej rozgrywają się właśnie na Dalekim Wschodzie - chociażby przeczytane już przeze mnie "Morderstwo w Mezopotamii" [RECENZJA] bądź "Rendez-vous ze śmiercią".

Rzecz oczywista, miłośnicy prozy Agaty Christie będą zachwyceni tą "wisienką na torcie". Wspomnienia autorki czyta się naprawdę przyjemnie i lekko - podobnie zresztą jak jej wszystkie kryminały. Wspaniałe jest również to, że nie brak w "Opowiedz, jak tam żyjecie" dialogów zarówno Agaty Christie, jak i jej przyjaciół! Miło było poznać nieco bliżej męża pisarki - Maxa Mallowan.

W moim odczuciu "Opowiedz, jak tam żyjecie" to wspaniała odskocznia od wszystkich książek - nie tylko kryminałów Agaty Christie. Warto jest czasami zrobić sobie przerwę i "udać się" na wykopaliska archeologiczne.  O nudzie nie ma mowy! 

Recenzję przeczytacie także na blogu:
http://wymarzona-ksiazka.blogspot.com/2015/03/morderstwo-w-mezopotamii-agata-christie.html
 wymarzona-ksiazka.blogspot.com

1 komentarz:

  1. Ta pozycja jeszcze widnieje u mnie na liście "do przeczytania" :)

    OdpowiedzUsuń