wtorek, 21 lutego 2012

'' Pierwsze, Drugie...Zapnij Mi Obuwie "

Autor : Agatha Christie
Tytuł : Pierwsze, Drugie ... Zapnij Mi Obuwie.
Tytuł oryginalny : One, Two, Buckle My Shoe
Wydawnictwo Dolnośląskie
Ilość stron : 231
Moja ocena : 4/6


Na środku stała wielka metalowa skrzynia, w jakiej przechowuje się futra. Wieko było otwarte. Poirot podszedł bliżej i zajrzał do środka. Najpierw ujrzał stopę i zniszczony but z ozdobną klamerką. Zapamiętał tę klamerkę, gdy pierwszy raz zetknął się z panną Sainsbury. Jego wzrok powędrował dalej. Dojrzał zieloną, wełnianą marynarkę, spódnicę, aż wreszcie zatrzymał się na głowie.Przedstawiony wyżej fragment opisujący zwłoki starszej kobiety, to nie jedyne morderstwo z którym spotykamy się w książce.


Nawet tak sławnej osobie jak Herkulesowi Poirot zdarza się chodzić do dentysty. Zazwyczaj strasznie się przy tym denerwuje, traci pewność siebie i wiarę w logikę. Przecież to fachowiec, na fotelu dentystycznym, żadnemu z pacjentów nie może stać się krzywda. Ale czy na pewno ? Tuż po opuszczeniu fotelu tortur Poirot dostaje telefon ze Scotland Yardu - doktor Morley - ten sam, który jeszcze nie dawno plombował zęby ekscentrycznemu belgowi - nie żyje. Przyczyna : nieznana; podejrzewa się samobójstwo. Jednak Herkules dostrzega to czego żaden inny śmiertelnik nie jest w stanie. Łączy drobiazgi, wyciąga trafne wnioski, prowadzi wnikliwą obserwację, prymitywna psychologia jest mu dalece obca. Najprostsze rozwiązanie - nie dla Herkulesa. Niedługo po śmierci stomatologa, swój żywot kończy jeden z jego pacjentów, a tajemnicza panna Seasle znika bez śladu. Jaki jest jej udział w intrydze, czy te trzy morderstwa to zbieg okoliczności czy też jest jakaś wspólna, istotna dla sedna sprawy? Czy Poirot rozwiąże kolejną zagadkę czy też dojdzie do wniosku, że jest już za stary na bycie detektywem ? Czy damskie pończochy odegrają znaczącą rolę w książce i co ma z tym wszystkim wspólnego polityka ? No właśnie. Koniecznie przeczytaj :)

Znakomicie poprowadzona i rozwijająca się fabuła, wiele zwrotów akacji i jak to zwykle bywa w kryminałach Christie - zaskakujące zakończenie. Osobiście uważam, że nie jest to najlepsza powieść autorki, jednak nadal utrzymana na bardzo dobrym poziomie.

2 komentarze:

  1. Kiedyś przeczytam... chociaż dentyści to nie moja ulubiona tematyka :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Również jeszcze przede mną... Naprawdę muszę wrócić do Agathy ;)

    OdpowiedzUsuń