sobota, 24 września 2011

Etykietkowanie bez tajemnic


Nie sztuką jest polubić książki Agathy. Nie sztuką jest także o nich pisać. Sztuką w przypadku tego projektu jest właściwe (za)etykietkowanie własnego postu. Prawdziwe wyzwanie dla nieustraszonych uczestników :)
Oto kilka wskazówek, zgodnie z którymi Najwyższa Kapituła Założycielska postanowiła uporządkować ogrom (przyszłego) materiału na tej stronie. Nowatorstwo naszego pomysłu służyć ma umożliwienie wyłuskania odpowiedniego materiału literackiego zgodnie z osobistymi preferencjami okoliczności zbrodni.

Etykietki powinny zawierać następujące informacje:

 1. uczestnik - x – tropiciele to inaczej uczestnicy i w tym względzie pozostajemy wierni wyzwaniowej tradycji;
 2. książki/filmy/gry/etc – rodzaj materiału, którego dotyczy notka;
 3. w cudzysłowie – to etykietka wyróżniająca wpisy-cytaty, pozbawione komentarza fragmenty tekstów Agathy; wpisy z tą etykietką stworzą bazę cytatów w podstronie „W cudzysłowie”; (dodatkowe etykietki nakierowujące - np. przy stole, gry i zabawy, okiem starej panny, ludzka natura itd. - mile widziane, lecz mogą zostać uzupełnione przez Szanowną Kapitułę);
 4. NIE PODAJEMY TYTUŁU KSIĄŻKI/FILMU itd – jest ich prawie 90 i zrobiłby się w ten sposób wielki bałagan na stronie głównej; notki omawiające poszczególne dzieła Christie będą linkowane w podstronach „Twórczość”/'Ekranizacje” w sąsiedztwie poszczególnych tytułów, więc nie zginą, obiecujemy :)
 5. Informacje dodatkowe:
  - detektyw: Poirot, Marple, T&T itd.
  - miejsce: zbrodnia miejska/wiejska/posiadłość/Anglia/reszta świata itd.
  - zbrodnia: morderstwo/kradzież/szpiegostwo/porwanie itd.
  - narzędzie zbrodni: trucizna/broń palna/rękoczyny/nóż itd

Punkt piąty należy stosować w miarę ostrożnie, by nie zdradzać szczegółów, które stanowią sedno zagadki w powieści (o ile detektywa nigdy nie trzeba odgadywać, to już rodzaj zbrodni czy broń mogą w niektórych przypadkach popsuć komuś zabawę), pamiętając jednak iż to właśnie te informacje wyróżnić mają ową wyspecjalizowaną, jedyną i niepowtarzalną wyszukiwarkę dostępną tylko w naszej bazie! Prosimy o umiar, ale bez popadania w paranoję.
Dodam jeszcze może, iż tytuły notek w kategorii „W cudzysłowie” pozostawiamy Waszej inwencji (tytuł książki wystarczy podać w nawiasie), jednak niech skrótowo i jak najcelniej ujmują treść cytatu. Ułatwi to potencjalnym czytelnikom odszukanie ciekawych szczegółów w spisie wszystkich cytatów.

Podane tutaj zasady znajdziecie zawsze w Paragrafach, pod ogólnymi wytycznymi forum.
Będziemy wdzięczne za stosowanie tych reguł w praktyce, co pozwoli stronie na przejrzystość i ciekawsze filtrowanie bogatego dorobku Agathy Christie. Taką przynajmniej mamy nadzieję. A w razie czego, zastrzegamy sobie możliwość „dłubania” w Waszych etykietkach, celem dostosowania ich do wymienionych tutaj punktów.
Cheers :)

2 komentarze: