O Agacie czyli literackie i filmowe tropy

Czyli gdzie można znaleźć odniesienia do twórczości A.Christie:

Biografie:

1. Agata Christie, Autobiografia, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2010 [1][2][3]
2. John Curran, Sekretne zapiski Agaty Christie, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2010 [1][2][3]
3. Agatha Christie Mallowan, Opowiedzcie, jak tam żyjecie, Prószyński i S-ka, 1999 [1][2][3][4][5]
4. John Curran, ABC zbrodni Agathy Christie: Sekrety z archiwum pisarki, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2012 [1]
5. Agata Christie, Moja podróż po Imperium, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013 [1]
6. Świat Agathy Christie - Martin Fido, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2015
7. Małe szare komórki. Poirot w cytatach - Agatha Christie Wydawnictwo Dolnośląskie, 2015
8.  Agatha Christie i jedenaście zagubionych dni Jared Cade, W.A.B. 2014 [1

Proszę wyszukiwać według tytułów zamieszczonych na stronie głównej.


"Sekretne zapiski Agathy Christie", John Curran 

tłumaczenie: Beata Długajczyk
tytuł oryginału: Agatha Christie’s Secret Notebooks
wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
data wydania: 10 października 2010
ISBN: 9788324589647
liczba stron: 480
format: 225x145mm,

 Jak rodziły się kryminały wszech czasów?

W 2004 roku w rodzinnym domu Agaty Christie odnaleziono 73 zeszyty pełne odręcznych notatek królowej kryminału. Gdy do ich odszyfrowywania zabrał się archiwista John Curran, okazało się, jak wiele skarbów skrywały…
Książka ta odsłania rąbek największej tajemnicy Agaty Christie - pokazuje, w jaki sposób z odręcznych zapisków, spisu występujących postaci i szkiców wątków rodziły się jej genialne kryminały. Dzięki badaniom Johna Currana poznajemy wiele niepublikowanych materiałów, w tym nieznane dotychczas czytelnikom dwa opowiadania z Herkulesem Poirotem: Wypadek z psią piłeczką oraz trzynastą opowieść z cyklu Prac Herkulesa.

John Curran, entuzjasta twórczości Agaty Christie, był konsultantem podczas prac restauracyjnych jej dewońskiego domu, Greenway House. Wraz z wnukiem pisarki, Mathew Prichardem, jest współzałożycielem archiwum Agaty Christie.

Tylko tutaj dwa niepublikowane nigdy wcześniej opowiadania z Herkulesem Poirot.


"Abc zbrodni Agathy Christie: sekrety z archiwum pisarki", John Curran, 

tłumaczenie: Beata Długajczyk
tytuł oryginału: Agatha Christie’s Murder in the Making
wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
data wydania: 7 listopada 2012
ISBN: 9788324591251
liczba stron: 408
format: 225x145mm

Gdzie kryje się źródło sukcesu Agaty Christie? Odpowiedzi szuka John Curran, analizując odnalezione niedawno Notatniki pisarki i próbując odkryć alfabet, którego używała do konstruowania swoich powieści. Curran omawia sześć dekad pisarskiej kariery Królowej Kryminału i przytacza nieznane dotychczas teksty wyszperane w jej archiwum. Na pod-stawie ponad dwudziestu kryminałów śledzimy ewolucję warsztatu Christie od debiutu w latach dwudziestych po swingujące lata sześćdziesiąte i później siedemdziesiąte, czyli zmierzch kariery. Publikację kończy analiza najpóźniejszego z Notatników. Pisarka zawar-ła w nim pomysł na kolejną książkę - tego pomysłu nie zdążyła już rozwinąć.
Wśród tekstów pochodzących z archiwum są dwa nigdzie dotychczas niepublikowane: opowiadanie Mężczyzna, który wiedział oraz pierwotna wersja Śmiertelnej klątwy. "Moja podróż po Imperium", Agatha Christie

tłumaczenie: Marta Kisiel-Małecka
wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
data wydania: 20 listopada 2013
ISBN: 9788327150622
liczba stron: 376
format: 240x165mm
 W 1922 roku Agata Christie wyruszyła z mężem w podróż, której celem było zebranie materiałów do Wystawy Imperium Brytyjskiego. W ciągu dziesięciu miesięcy odwiedzili m.in. Afrykę Południową, Australię, Nową Zelandię, Hawaje i Kanadę. W trakcie wyprawy pisarka korespondowała z matką. Z tych nigdy wcześniej niepublikowanych listów wyłania się obraz świata sprzed niemal wieku. Dzięki niezwykłym fotografiom autorstwa samej Christie ożywają miejsca i ludzie, a pocztówki, wycinki prasowe i pamiątki zbierane podczas wojaży przenoszą czytelników w odległe zakątki.
Książka - zredagowana i opatrzona wstępem przez wnuka Agaty Christie Mathew Pricharda - odkrywa zupełnie nowe, śmiałe oblicze Christie, a liczne odwołania do biografii królowej kryminału pomagają zrozumieć tło powieści, z których zasłynęła.
tłumaczenie: Konikowska Magdalena, Lechowska Teresa
tytuł oryginału: An Autobiography
wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
data wydania: 22 września 2010
ISBN: 978-83-245-8956-2
liczba stron: 480
format: 240x165mm
Agata Christie to autorka niezwykła. Pisała nieustannie przez ponad pół wieku. Jej powieści kryminalne, przetłumaczone na ponad sto języków, pozostają najlepiej sprzedającymi się tytułami wszech czasów, a sztuka Pułapka na myszy to najdłużej grane przedstawienie w historii teatru. Choć od śmierci królowej kryminału minęło ponad trzydzieści lat, liczba czytelników jej książek stale rośnie.

Autobiografia - opublikowana po raz pierwszy rok po śmierci autorki - ukazuje fascynujące życie Agaty Christie: dzieciństwo, młodość, dwa małżeństwa, dwie wojny światowe, rewolucję obyczajową, podróż dookoła świata, odkrycia archeologiczne na Bliskim Wschodzie... Przede wszystkim jednak to skrupulatny i zaskakująco świeży opis dojrzewania do miłości, do pisarstwa, do życia. Możemy przyjrzeć się geniuszowi autorki z bliska - porywa inteligencją, zaskakuje wyobraźnią, niezwykłym poczuciem humoru, a nade wszystko dystansem do siebie, taktem i przenikliwością spojrzenia. Na okładce anglojęzycznego wydania Autobiografii można przeczytać: "to najlepsza rzecz, jaką Christie kiedykolwiek napisała". Nie bez racji.

 Opowiedz, jak tam żyjecie - Agatha Christie

Opowiedz, jak tam żyjecie
Tłumaczenie Tomasz Szlagor
tytuł oryginału Come, tell me how you live
wydawnictwo Dolnośląskie
data wydania 2014 (data przybliżona)
ISDN 9788327151131
liczba stron 232
Agata Christie była już znaną autorką kryminałów, gdy w 1934 roku wyruszyła do Iraku i Syrii, by towarzyszyć swojemu mężowi – archeologowi Maxowi Mallowanowi – w pracach wykopaliskowych na Bliskim Wschodzie. Przyjaciele dopytywali ją o wrażenia i to na ich prośbę spisała swoje wspomnienia, stąd charakterystyczny tytuł książki. Napisana mistrzowskim piórem, zabawna, pełna przygód i osobliwych postaci, jednocześnie pogodna i mądra skłania do refleksji nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne.
Miłośnikom prozy Agaty Christie pozwola poznać realia, w jakich osadzone są niektóre z jej powieści: Morderstwo w Mezopotamii czy Rendez-vous ze śmiercią. Daje też wyobrażenie o tej niezwykle bogatej kulturowo krainie na pograniczu Syrii, Iraku i Turcji – kipiącym tyglu narodów i religii.


 Świat Agathy Christie - Martin Fido.
Bogato ilustrowany album przedstawia cały świat Agaty Christie: jej życie osobiste, podróże, które uwielbiała, oraz warsztat pisarski. Czytelnik odnajdzie tu Agatę zakochaną i pełną rozterek, miłośniczkę przygody i genialną autorkę. Pozna jej poglądy i zainteresowania, sylwetki bohaterów i okoliczności towarzyszące powstawaniu powieści. Przewodnik po tym niepowtarzalnym świecie z pewnością zachwyci każdego miłośnika królowej kryminału.
W sprzedaży od 9 września 2015 roku. Wymuskany mały Belg z zakręconym wąsem, dumny ze swoich „małych szarych komórek”, prawdziwy as skomplikowanych zagadek kryminalnych. Kojarzymy jego charakterystyczną sylwetkę, ale czy znamy go naprawdę/jego poglądy i upodobania?
Co wiemy o tym ekscentrycznym geniuszu ukrytym za cudaczną fasadą?
W książce zebrano wypowiedzi detektywa pochodzące z ponad 50 powieści i opowiadań z jego udziałem. Niektóre zabawne, inne głębokie i przemyślane, zawsze zaskakujące. Pozwalają lepiej poznać słynnego eleganta w meloniku, a także docenić mądrość i poczucie humoru królowej kryminału, która stworzyła tę postać.
Książka zawiera też mało znany esej Agaty Christie o związku pisarki z jej najsłynniejszym bohaterem, związku, w którym miłość przeplata się z nienawiścią.
W sprzedaży od 9 września 2015 roku. 


 Agatha Christie i jedenaście zagubionych dni Jared Cade, W.A.B. 2014


Agatha Christie i jedenaście zagubionych dni

Jared Cade
Wydawnictwo: W.A.B.
Tłumaczenie Małgorzata Glasenapp
tytuł oryginału Agatha Christie and the Eleven Missing Days
data wydania 30 października 2014
ISBN 9788328009820
liczba stron 432

Tajemnicze zaginięcia zawsze wzbudzają sensację, zwłaszcza gdy dotyczą znanych osób. A co jeśli zaginioną jest najgenialniejsza autorka kryminałów wszech czasów, a jej zniknięciu towarzyszą okoliczności rodem z jej najlepszych powieści.
3 grudnia 1926 r. późnym wieczorem Agatha Christie wyszła z domu w hrabstwie Berkshire w Anglii, a następnego dnia jej samochód znaleziono porzucony w hrabstwie Surrey. Przez jedenaście dni trwały poszukiwania, które wywołały ogromne zainteresowanie prasy. Odnalezienie pisarki całej i zdrowej w luksusowym uzdrowisku w Yorkshire zamiast rozwiązania zagadki przyniosło tylko nowe pytania, a niekwestionowana mistrzyni intrygi i suspensu przez całe życie skutecznie unikała udzielenia na nie odpowiedzi.


Strony internetowe:

Agatha Christie - Prószyński i Sk-a - obszerna strona na temat życia, twórczości, poglądów, warsztatu pisarskiego Autorki oraz wiele cytatów.
http://www.agathachristie.pl/

Strona autorki w Wikipedii polskiej  oraz angielskiej. W Wikipedii znajduje się tabela z kompletnym wykazem dzieł, uporządkowanych według dat powstania, z oryginalnymi tytułami, a także nazwiskami głównych bohaterów. Polskie tytuły przenoszą nas do omówienia każdej z pozycji.

Oficjalna angielskojęzyczna strona Agathy Christie - The official information and community website

Polskie forum fanów Agathy Christie

Wikicytaty - Agatha Christie

Jane Marple - strona poświęcona pannie Marple

Herkules Poirot - strona o małym Belgu

Tommy i Tuppence - strona o parze agentów -detektywów

Morderstwo w Hotelu Gallop - filmy z Margaret Rutherford

Miss Marple - serial telewizyjny z Joan Hickson

Agatha Christie: Miss Marple - serial z Geraldine McEwan

Agatha Christie - Królowa Kryminału 
Filmy:

Mathew Prichard o Agacie - rodzina  [20.04.2016]

Mathew Prichard o Agacie - bohaterowie literaccy [01.05.2016]

Mathew Prichard o Agacie - twórczość i pasje  [17.05.2016]

Być Poirotem  - David Suchet [20.05.2016]


Ciekawostki:

 Panna Marple i Herkules Poirot po japońsku

Ciekawostki - Whitehaven Mansions 

Kapitan Artur Hastings

Inspektor Japp 

Detektywi wszech czasów: Sherlock Holmes i Herkules Poirot!