sobota, 8 czerwca 2019

Fakty dotyczące panny Marple


Panna Jane Marple nie wygląda na przeciętnego detektywa. Szczerze mówiąc, wcale nie wygląda na detektywa. Ale wygląd może zwodzić ... Dla kobiety, która spędziła swoje życie w małej wiosce St Mary Mead, panna Marple jest zaskakująco światowa. Ma wszelkie możliwości obserwowania ludzkiej natury - jak często podkreśla: "W wiejskim życiu jest wiele niegodziwości".
Wybraliśmy kilka faktów dotyczących postaci Agathy Christie, Miss Jane Marple. 
1. Postać była częściowo wzorowana na babci Agathy Christie i przyjaciołach babci. 
2. Panna Marple pojawiła się po raz pierwszy w sześciu opowiadaniach, napisanych w latach 1927-1928. Pierwsza pełnometrażowa powieść, napisana i wydana w 1930 roku, nosi miano Morderstwo na plebani [The Murder at Vicarage]
3. Panna Marple jest bohaterką 12 powieści i 20 opowiadań Agathy Christie.
4. Jane Marple jest opisywana jako atrakcyjna, szczupła, starsza pani, z błyskiem w niebieskich oczach.
5. Chociaż teraz jest panną, w książkach można znaleźć informacje, że panna Marple w przeszłości była pięknością.
6. Ma niezwykłe talent detektywistyczny, bez żadnej znajomości kryminologii czy pracy policji. 
7. Do hobby panny Marple należą ogrodnictwo, dziewiarstwo i, oczywiście, plotkowanie. 
8. Mieszka w St Mary Mead, małej angielskiej wiosce z lokalnym pubem, garstką sklepów, plebanią i posiadłością Gossington Hall.
9. Wyjątkowe zrozumienie przez pannę Marple ludzkiej natury i jej niegodziwości wynika z jej uważnego obserwowania życia na wsi, a czasami stawania się wścibska. 
10. Jane Marple jest dumna z domu i zatrudnia różne pokojówki, z których wiele rekrutuje z sierocińca i przyucza do służby. 
11. Jako troskliwy pracodawca z zamiłowaniem do sprawiedliwości, panna Marple szuka zemsty, gdy była pokojówka zostaje zamordowana w Kieszeń pełna żyta [A Pocket Full of Rye ].
12. Jest niezależnym duchem, który lubi podróżować oraz odwiedzać przyjaciół w Wielkiej Brytanii i poza nią.
13. Jednak prawie wszystkie tajemnice Miss Marple,  z kilkoma wyjątkami, są osadzone w angielskiej wiosce lub wiejskim domu. 
14. Panna Marple nie jest optymistką, nauczyła się oczekiwać najgorszego od wszystkiego i wszystkich. 
15. Raymond West, pisarz i siostrzeniec panny Marple, pojawia się w kilku opowiadaniach Agathy Christie, bardzo lubi swoją ciotkę, ale jest skłonny jej nie doceniać. 
16. Nigdy nie wolno siedzieć bezczynnie, panna Marple lubi być zajęta (podobnie jak jej twórca).
17. W czasie, gdy ograniczenia starości utrudniają poruszanie się, Jane Marple pozyskuje pomoc od innych w rozwiązywaniu przestępstw, wykorzystując wiedzę z sieci przyjaciół i krewnych, służby, informacji od policji i miejscowych. 
18. Jedyny moment, kiedy poznajemy punkt widzenia panny Marple to Opowiadanie panny Marple [Miss Marple Tells A Story]. 


Panna Marple pojawiła się po raz pierwszy w 1927 roku w opowiadaniu Klub Wtorkowych Spotkań [The Tuesday Night Club] , opowiadaniu zawartym w zbiorze  Trzynaście zagadek [The Thirteen Problems] . Zostało po raz pierwszy opublikowane w magazynie Royal Magazine z grudnia 1927 roku. Christie nigdy nie spodziewała się, że panna Marple będzie rywalizować z Poirotem o uczucia opinii publicznej, ale od czasu wydania Morderstwa na plebani [The Murder at the Vicarage] w 1930 roku, pierwszej pełnej powieści z panną Marple, czytelnicy byli nią zachwyceni.
Agatha Christie przyznała, że ​​jej babka miała ogromny wpływ na bohaterkę, wspomniała też, że panna Marple była "o wiele bardziej wybredna i bardziej kapryśna niż moja babcia, ale jedną rzecz miała z nią wspólną - choć była pogodna, zawsze spodziewała się najgorszego ze wszystkich i wszystkiego, i z niemal przerażającą precyzją zwykle miała rację. 
Panna Marple zaszczyciła dwanaście powieści i dwadzieścia opowiadań podczas swojej kariery amatorskiego detektywa, nigdy nie otrzymała zapłaty za swoje działania i rzadko podziękowania. Panna Marple z Trzynastu zagadek jest zdecydowanie bardziej kapryśna i wiktoriańska niż późniejsza postać, która jest bardziej wyrozumiała. Na pewno zmienia się z duchem czasu,.
Panna Marple nigdy się nie wyszła za mąż, a jej najbliższymi żyjącymi krewnymi są jej siostrzeńcy i siostrzenice. Jej siostrzeniec, znany pisarz Raymond West i jego żona Joan (początkowo Joyce) najczęściej pojawiają się w jej opowieściach. Marple zatrudnia również kilka pokojówek, wszystkie młode kobiety pochodzą z pobliskiego sierocińca, a Marple szkoli je na swój wiktoriański sposób.

2 komentarze:

  1. Nie otrzymała pieniędzy? A co z pokaźną nagrodą od pana Rafaela w "Nemezis"?:)

    OdpowiedzUsuń