piątek, 5 stycznia 2018

Poirot: 'Trzecia lokatorka' - moje wrażenia z filmu

https://janeaustensworld.files.wordpress.com/2010/07/poirot-third-girl.jpgDziś napiszę o adaptacji jednej z wielu, a zarazem niepowtarzalnej. Piszę o niej na prośbę Pani_Wu, niezrównanej propagatorki Poirota w blogosferze. Myślę, że wigilia Wigilii to dobra pora na Poirota, bo moim zdaniem nic tak nie koi serca i nerwów jak Poirot albo Panna Marple. Żadne tam Keviny! Poirot. 
Obejrzałam go po raz drugi. Pierwszy raz ze trzy lata temu, gdy czytałam po kolei wszytkie książki Agathy Christie i wtedy 'Trzecia lokatorka' nie była moim ulubionym odcinkiem, a teraz oglądam po raz drugi, bo Stopklatka TV puszcza Poiroty w soboty o 18. 
Jest to jedna z późniejszych książek Christie, z 1966 roku. Jeśli ktoś czytał po kolei to wie, że w tych powojennych nie ma już Hastingsa, jest za to autorka kryminałów Ariadne Oliver.
Wiecie pewnie, że w 'Kurtynie' Hastings pojawił się tylko dlatego, że została ona napisana podczas wojny 'na wszelki wypadek'.... Ja żałuję, że nie ma w niej Adrianny, bo bardzo lubię tę postać. Ona i jej ogryzki... No i świadczy o poczuciu humoru autorki i jej autoironii.

Poirot i Ariadne Oliver
No więc w 'Trzeciej lokatorce' Poirot ma rozwiązać sprawę dziwnego morderstwa starszej kobiety, do którego przyznaje się dziwna dziewczyna, Norma, która uważa, że traci rozum.
Znalezione obrazy dla zapytania Poirot:  The third girl
Norma Restarick, źródło zdjęcia: https://janeaustensworld.wordpress.com/2010/07/19/in-third-girl-a-witty-fastidious-poirot-is-back-pbs-materpiece-mystery/

Dziewczyna w dzieciństwie przeżyła samobójczą śmierć matki i odejście ojca i nigdy nie doszła do równowagi psychicznej. Już jako dorosła dziewczyna zamieszkała w Londynie jako Trzecia lokatorka.


Znalezione obrazy dla zapytania Poirot:  The third girl
Pierwsza współlokatorka, źródło zdjęcia: https://rachelphoto480.wordpress.com/tag/poirot/
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/a8/67/6e/a8676eb62fcc46aa77c9d88d1ea49e44.jpg
Druga współlokatorka, źródło zdjęcia: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com
Znalezione obrazy dla zapytania Poirot:  The third girl
Trzy współlokatorki razem. Widać, widać, że Norma pełni funkcję 'szarej myszki' w tym towarzystwie. Źródło zdjęcia: https://pl.pinterest.com/pin/524387950342472011/

Dwie pozostałe współlokatorki są od niej bardziej błyskotliwe, radośniejsze i tylko ona sprawia wrażenie znerwicowanej. I byłoby to jasne, gdyby nie fakt, że to ona, a nie jej piękne koleżanki, jest bogata. Jest też młody malarz, który kręci się wokół Normy.


Znalezione obrazy dla zapytania Poirot:  The third girl
Młody malarz w swojej pracowni. Źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/whatindienights/8153154696
Znalezione obrazy dla zapytania Poirot:  The third girl
Ojciec Normy i jej współlokatorki w rodzinnej willi, źródło zdjęcia: https://www.youtube.com/watch?v=zaGbIS5VLh4
Znalezione obrazy dla zapytania Poirot:  The third girl
Dziadek Normy Sir Roderick Horsfield and Sonia Benson . Źródło zdjęcia: https://pl.pinterest.com/pin/437975132490033905/
Poirot nie wierzy dziewczynie i jej przyznaniu się do winy i zaczyna prowadzić śledztwo. 
Film jest przepiękną opowieścią o  poczuciu winy, o traumie z dzieciństwa, która ciągnie się za człowiekiem przez całą dorosłość, o poczuciu winy jednych, i żerowaniu na niej przez innych, aż wreszcie o chciwości i tym, co można zrobić dla pieniędzy. 
A czy jest w tym miejsce na prawdziwą miłość? Okazuje się, że miłość naprawdę leczy rany. 
Poirot i Norma pokazują, że naprawdę liczy się to, co mamy w sercu. 
Wzruszyła mnie scena końcowa, gdy Poirot zapłakał... Poirot rzadko płacze, ale jak już płacze to ma powód. Tym razem miał, bo ratowanie dobra w tym ogarniętym chciwością świecie jest sprawą ważną. 
Polecam Wam 'Trzecią lokatorkę'. 
Post pochodzi z bloga Literackie zamieszanie