czwartek, 10 sierpnia 2017

Londyńskie mieszkanie Agathy

Odnowiony alon

Londyńskie mieszkanie Agathy Christie, w którym żyła przez prawie 30 lat z drugim mężem sir Maxem Mallowanem, mieściło się w budynku o nazwie Swan Court, w dzielnicy Chelsea i było często wspominane w pisanych przez nią kryminałach, takich jak choćby "Trzecia lokatorka". Mieszkanie znajduje się w zbudowanym w stylu Art Deco, w 1931 roku, budynku, położonym niedaleko Tamizy oraz King;s Road. 

Swan Court
Mieszkanie ma 55 metrów powierzchni i składa się z salonu, sypialni, kuchni i łazienki. Rok temu zostało odnowione i wystawione na sprzedaż za 1 milion funtów. 

Sypialnia

Agatha często odwiedzała restaurację Betty’s, znajdującą się na parterze budynku. Spotykała się w niej na lunchu ze swoją sąsiadką, aktorką Sybil Thornbike.
Christie, która posiadała także wakacyjny dom w Devon, Greenway House, o którym pisałam 22 lipca br TUTAJ. W Swan Court mieszkała wraz ze swoim drugim mężem, a w latach 1948, aż do jej śmierci w 1976 roku, sama. 

Budynek Florin Court, serialowy Whitehaven Mansions, w którym mieszkał Poirot
Niedaleko Swan Court znajduje się budynek Florin Court, który w serialu z Davidem Suchetem w roli Herkulesa Poirot grał Whitehaven Mansions. O tym budynku pisałam rok wcześniej we wpisie: Ciekawostki - Whitehaven Mansions TUTAJ. 


Du Cane Court w Balham

Zbudowany w 1937 roku budynek Du Cane Court w Balham, w niedalekim sąsiedztwie Swan Court, był filmowany w "tajemnicy Błękitnego Ekspressu". 


Du Cane Court w Balham
Du Cane Court w Balham podczas działań wojennych został oszczędzony, prawdopodobnie dlatego, że planowano go na siedzibę dla niemieckich oficerów, w razie udanej inwazji. 

Informacje oraz zdjęcia pochodzą z Daily Mail z 9.08.2016 roku. 

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe! Trochę drogo, żeby kupić;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię czytać Agathę Christie, wracam do niej regularnie i często wrzucam sobie, że nie sięgam po ambitniejsze pozycję, tzw sztukę. Ale na sztukę mam ochotę rzadziej niż na rzemiosło A. Christie. Znalazłam tu parę nowości nt. Królowej Kryminału, np o tym londyńskim mieszkaniu nie wiedziałam. Chciałabym jednak wykazać pewne przeoczenie, zapewne. Na fotografii w stroju pielęgniarki, Agatha, stoi w górnym rzędzie trzecia od prawej strony, nie od lewej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeoczenie poprawiłam, dziękuję :) I zapraszam do nas częściej :)

   Usuń