piątek, 20 maja 2016

Być Poirotem

David Suchet
David Suchet - (ur. 2 maja (niektóre źródła podają 2 lipca) 1946 w Londynie) – brytyjski aktor i producent filmowy. Zasłynął z roli Herkulesa Poirota w cyklu kryminałów. Suchet w filmach o Herkulesie Poirot zagrał 70 razy.
Często występuje w Anglii na deskach teatrów; wysoko oceniono jego kreacje Salieriego w Amadeuszu (1997, nagroda Tony w roku 2000) i rolę w Kto się boi Virginii Woolf. W filmach amerykańskich grywa na ogół postaci negatywne, jak arabski terrorysta Nagi Hassan w filmie Krytyczna decyzja (1996).
Do roli Poirota zakładał specjalne wkładki, nadające mu wygląd korpulentny - Suchet jest bowiem szczupłej budowy ciała. W roku 2013 ukończył pracę nad serialem Poirot - został w ten sposób pierwszym aktorem, który zagrał Poirota w adaptacji każdej powieści i noweli (opowiadania, poza jednym) Agathy Christie, w których Herkules Poirot się pojawia.
Suchet znalazł się na ogłoszonej 31 grudnia 2010, noworocznej liście osób odznaczonych Orderem Imperium Brytyjskiego klasy Komandor (CBE).
W 2008 roku zdobył nagrodę Emmy w kategorii Najlepszy aktor za film Maxwell.
W 2014 roku jako jedyny brytyjski aktor nagrał w formie audiobooku Biblię.
Jego bratem jest lektor i prezenter telewizyjny John Suchet.[źródło]

  * * *
O aktorskiej karierze Davida Sucheta więcej możecie przeczytać we wpisie:

Taka piękna kariera

  * * *
W 1988roku, podczas pracy nad filmem dokumentalnym dla Channel 4, David Suchet przeczytał kilka książek Agathy Christie z Herculesem Poirot. Zachwycił się tym bohaterem. 
Suchet wcielił się w rolę Herculesa Poirota w adaptacjach wszystkich książek oraz opowiadań (poza jednym), w których występuje ten bohater. Aktor otrzymał wiele prestiżowych nagród za swoje role.[źródło]

David Suchet
Hercule Poirot

Film być Poirotem - David Suchet opowiada o człowieku, który ukrywa się za imponującymi wąsami.....
ok. 48 minutDavid Suchet opowiada o wcielaniu się w Poirota. David Suchet powiedział, że ostatnia scena końcowego odcinka o przygodach Herkulesa Poirot była  
"najtrudniejszym dniem w mojej karierze filmowej".Krótki (6 i pół minuty) wywiad z Davidem Suchetem w studio 10:Wywiad w studio telewizyjnym (ok. 10 minut) na temat roli Poirota.


W 2015 roku, aktor po raz pierwszy w swojej 46 letniej karierze wcielił się w postać kobiety. Zagrał Lady Bracknell w sztuce Bądźmy poważni na serio – dramacie komediowym w trzech aktach Oscara Wilde'a z 1895 roku, którego dowcipne dialogi są satyrą na przywary i hipokryzję ówczesnego społeczeństwa.

To może być koniec mojej kariery- powiedział 24 października 2015 roku dziennikarzowi The Telegraph. 
Sztukę można było oglądać w londyńskim teatrze na West Endzie 24 czerwca - 07 listopada 2015 roku, a pewien pogląd na to, czy to koniec kariery Sucheta czy nie można sobie wyrobić na podstawie mojego wpisu:

To może być koniec mojej kariery

 Polecam dwa filmy - przeobrażanie Davida Sucheta w Lady Bracknell oraz migawki ze sceny.