środa, 27 kwietnia 2016

Pajęczyna - Agata Christie

Sztuka teatralna. Szalona główna bohaterka. Dziesiątki tajemnic i zagadek. 
Oraz ten niezwykły humor i lekkość pióra Christie. Oto Pajęczyna!
 
- Ty głuptasie! Dobrze wiesz, że możesz mi powiedzieć wszystko, co zechcesz.
- Naprawdę?
- Naprawdę.
- Więc dobrze. - Podniósł się obrócił do niej twarzą. - Kocham cię.
- Bardzo mi miło - odparła wesoło.
- To zupełnie niewłaściwa odpowiedź. Powinnaś powiedzieć nabrzmiałym, współczującym głosem: "Tak mi przykro!".
- Ale to nieprawda. Jestem zachwycona, uwielbiam, kiedy ludzie mnie kochają.
Klarysa Hailsham-Brown, żona Henry'ego Browna, urzędnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, to kobieta skora do robienia sobie żartów. Oczekując przyjścia niezwykle ważnego gościa, nie będzie jej jednak do śmiechu, gdy odnajduje w salonie zwłoki Olivera Costello, obecnego męża byłej żony Henry'ego. Przekonana o tym, iż morderstwo popełniła jej pasierbica, stara się ukryć zwłoki. Jednakże prawda szybko wychodzi na jaw, przez co rozpoczyna się prawdziwe polowanie na winnego...

Pajęczyna to tak naprawdę sztuka teatralna napisana przez Agatę Christie, którą dopiero prawie pół wieku później przeniósł na karty powieści Charles Osborne pod tym samym tytułem. I zrobił to na tyle genialnie i przemyślnie, iż czytając kolejne dzieło podpisane nazwiskiem Królowej Kryminału mamy wrażenie, iż znaleźliśmy się w teatrze na błyskotliwej sztuce teatralnej.

Historia jest przepełniona czarnym humorem, niekończącymi się tajemnicami oraz intrygami, przez co czytelnik często gubi się we własnych oskarżeniach (kto jest winny? kto kłamie?). Agata Christie miała bardzo ciekawy pomysł na zagadkę, mimo iż na pozór wydaje się niczym innym jak odgrzewanym kotletem (który to już raz odnajdujemy trupa w salonie?). Tym razem jednak autorka tak pobawiła się zwrotami akcji, iż nic nie jest wystarczająco pewne.

Sztuka teatralna liczy sobie niecałe 200 stron czasami żartobliwej, czasami poważnej akcji zapisanej dobrze znanym, lekkim piórem Królowej Kryminału.  Pajęczynę czyta się jednym tchem i naprawdę ciężko się od niej oderwać.

Ogólnie polecam bardzo-bardzo! Christie spisała się na medal, pisząc sztukę teatralną. Po lekturze zamierzam odnaleźć jak najszybciej ten tytuł repertuarze i wybrać się do teatru! Cóż to będzie za wydarzenie!  


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Pajęczyna

Tytuł oryginalny:  Spider's web

Autor: Agata Christie   Wydawnictwo: Dolnośląskie

SZTUKA TEATRALNA:1954 Przeniesiona na papier przez Charles Osborne: 2000

PREMIERA wydania: 16. lipca 2015

Tom w kolekcji: 30.


Liczba stron: 144

Format: 195x125mm
Gatunek:Sztuka teatralna, kryminał
 
 RECENZJA POCHODZI Z BLOGA ZNAJDŹ WYMARZONĄ KSIĄŻKĘ