środa, 10 lutego 2016

Agatha Christie. ABC Murders (2016) - recenzja gry

Jako OGROMNA miłośniczka zagadek, kryminałów i wszystkiego, co jest związane z Agatą Christie po prostu nie mogłam przejść obojętnie obok tak wspaniałej gry. ABC Murders miała swoją oficjalną premierę 4. lutego, jednakże polscy fani nie muszą długo czekać na ukazanie się tej gry na ojczystym rynku.  

Od 12. lutego A.B.C. będzie dostępna w polskim sklepach!

Choć wspominałam już o tej grze w zapowiedziach, dla niezorientowanych przypomnę, iż A.B.C została stworzona na podstawie powieści Agaty Christie o tym samym tytule. Dlatego możemy liczyć na wspaniałą rozrywkę, pobudzającą nasze "szare komóreczki", ponieważ tym razem sami wcielimy się w rolę detektywa! 

11
Źródło: wymarzona-ksiazka.blogspot.com
Nie jest tajemnicą, iż wychowałam się właśnie na grach detektywistycznych. Jeszcze jako małe dziecko grałam w przygody Scooby Doo bądź rozwiązywałam zagadki z samym Sherlockiem Holmesem. O ile przy pierwszym tytule nie miałam większego problemu, tak drugi był o niebo trudniejszy. Jako że pokochałam gry symulacyjne, nie mogłam się zatem obejść smakiem i rok temu zakupiłam Kolekcję Tajemnic Agathy Christie, w zestawie którym znalazłam aż trzy gry: Morderstwo w Orient Expressie (2006); Zło, które żyje pod słońcem (2007) oraz I nie było już nikogo (2005). Cały czas pamiętam, że miałam napisać o tych przygodówkach (i na pewno to zrobię)! 

Czemu o tym wspominam? Ponieważ chcę zaświadczyć, iż mam porównanie i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, iż najnowsza adaptacja znanej powieści Agathy Christie w końcu spełniła moje oczekiwania (zrozumiecie moją radość, gdy opiszę wcześniejsze publikację). Tak, moi drodzy, ABC MURDERS to gra, na którą warto było czekać... i w którą trzeba zagrać!
 
Źródło: wymarzona-ksiazka.blogspot.com

Jednakże po kolei...

ABC MURDERS to najnowsza (o ile się nie mylę), szósta gra przygodowa na podstawie powieści Agaty Christie. Wcielając się w rolę słynnego na cały świat Herkulesa Poirot, gracz może poznać jedną z najbardziej skomplikowanych zagadek kryminalnych świata - wyzwanie rzucone przez tajemniczego przeciwnika o pseudonimie ABC. Wraz z detektywem stopniowo zagłębiamy się w sprawę potrójnego morderstwa, w której ofiary pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. 

Konieczne jest odwiedzanie miejsc zbrodni, przepytywanie świadków oraz baczna obserwacja podejrzanych. W tej rozgrywce ważny jest najmniejszy szczegół, tak jak w układance konieczne są wszystkie puzzle. Aż w końcu rozwiń w sobie zdolność dedukcji i pokrzyżuj plany szalonego mordercy. 

Źródło: wymarzona-ksiazka.blogspot.com
I w końcu zrób to bez większych problemów technicznych! Tak, moi drodzy, ABC Murders zostało przygotowane z największą dokładnością, której zabrakło we wcześniej granych przeze mnie tytułach. 
Zacznę może od samej oprawy graficznej, w której się zakochałam! Ilustracje wyglądają jeszcze piękniej podczas gry. Widać, iż graficy zadbali o każdy jeden szczegół, by umilić wizualnie czas rozgrywki. Należy też zwrócić uwagę na przejścia, które w końcu są płynne. Nie musimy czekać w nieskończoność, aż główna postać przemieści się z punktu A do punktu B (co naprawdę bywa nużące i co naprawdę zniechęciło mnie podczas grania w I nie było już nikogo (2007)). Tutaj pomieszczenia są dobrze rozplanowane, byśmy jak najmniej czasu marnowali na niepotrzebnym oczekiwaniu. Również ustawienia, obsługa czyli wszystko to, co było niezbędne, byśmy nie mieli problemów w odnalezienie się w grze, było proste - nie było możliwości, by czegoś nie zrozumieć. 

Źródło: wymarzona-ksiazka.blogspot.com

Na pierwszym planie jest cała intryga. Zagadka, choć nie będzie wielkim zaskoczeniem dla osób, które przeczytały oryginał, jest naprawdę złożona, a dodatkowe pomysły na jej rozbudowanie, jakimi uraczyli nas twórcy, jedynie dodaje smaczku ABC Murders. Najważniejsze jest odnalezienie sprawcy trzech morderstw (zaczynamy grę oczywiście od pierwszej sprawy, a dopiero później przychodzi czas na kolejne), choć przed sobą mamy do nazbierania wiele istotnych wskazówek.

I tutaj bardzo mi się podobała forma podpowiedzi. Grając w Morderstwo w Orient Expressie (2006), nieustannie musiałam minimalizować ekran i czytać podpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ nie miałam pojęcia, czego powinnam teraz szukać. Natomiast w ABC Murders nie dość, iż znamy nasze następne zadanie, to dodatkowo jeżeli nie wiemy, co z czym połączyć, wystarczy wcisnąć przycisk pauzy i użyć tropu, by Poirot samoistnie wykonał kolejne zadanie. Wniosek? Nie potrzeba nam żadnej solucji!
Bardzo podobały mi się także zadania, jakie musieliśmy wykonać. Były takie... konkretne i naprawdę gracz rozumiał, czemu w tym momencie jest to tak istotne. Uruchamialiśmy w ten sposób związek przyczynowo-skutkowy, który naprawdę mi się podobał, ponieważ miał (powtórzę się) związek ze sprawą, a i dzięki temu lepiej poznawaliśmy postaci. 

Źródło: wymarzona-ksiazka.blogspot.com

Kolejny plus należy się za pomysł obserwacji oraz liczne możliwości zadawania pytań. Wybierając to, a nie inne zdanie, kontrolowaliśmy emocje podejrzanych/świadków i tak na przykład, kiedy wybieraliśmy dosadny sposób zadawania pytań, postać mogła patrzeć na nas pogardliwie, niechętnie i tym samym nie będzie chciała dalej odpowiadać na pytania. Natomiast poprzez dobieranie odpowiednich słów, czuliśmy ich odprężenie, czym samym mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej. 

Na uwagę zasługuje jeszcze opcja "szarych komóreczek", w której to MY łączymy poszczególne elementy układanki w całość, tym samym odpowiadając na kluczowe pytania. Jednakże serce skradły mi rekonstrukcję, czyli ustalenie krok po kroku, jak przebiegło morderstwo, za co należą się ogromne brawa dla twórców. Do tego genialna (tutaj wszystko jest genialne!) jest także opcja oś czasu - polecam ją odtworzyć właśnie po wygraniu, by poczuć się jak w kinie i jeszcze raz przeżyć przygodę kryminalną.

Źródło: wymarzona-ksiazka.blogspot.com
Ważne są tutaj punkty EGO, które zbieramy podczas całej rozgrywki. Sprawiają, iż mimo tego, że odkryliśmy sprawcę, możemy cały czas poprawiać swój wynik, by zdobyć 600/600 punktów. Podobnie jest z trofeami, których mamy do zebrania aż 50! 

Jakże mogłabym nie wspomnieć o muzyce oraz pięknych brytyjskich głosach, które towarzyszą nam przez te wszystkie godziny spędzone przy rozwiązywaniu zagadek. Tło zostało dobrane idealnie, szczególnie że wszyscy miłośnicy serialu Poirot natychmiast ją skojarzą. Do tego ten akcent... Cudo! 

Źródło: wymarzona-ksiazka.blogspot.com

Choćbym chciała, po prostu nie mogę doszukać się w ABC Murders jakiejś wady. Naprawdę! Grało mi się bardzo dobrze i coś czuję, że każdy po spróbowaniu swych sił w tym wyzwaniu, przyzna mi rację. Gra bez wyjątku dla wszystkich - a w szczególności dla miłośników kryminału, zagadek, akcji oraz... Agaty Christie!!!

GRA DO ZAMÓWIENIA NA CDP.PL
Dostępna na PC, PS4 oraz XBOX ONE  RECENZJA DLA NA TROPIE AGATHY OD WYMARZONEJ KSIĄŻKI!