poniedziałek, 16 listopada 2015

Autobiografia - Agata Christie

Agata Christie jest dla mnie wyjątkową postacią. Każdą jej książkę po prostu wchłaniam, podziwiając umiejętności pisarskie. Dzięki tej pani poznałam masę nietuzinkowych postaci, odwiedziłam niecodzienne miejsca, głowiłam się nad niejedną zagadką... Po prostu pokochałam Królową Kryminałów! Jak tylko zdałam sobie z tego sprawę, postanowiłam poznać Agatę Christie lepiej.
 
Autobiografia jest to tomisko liczący około 500 stron, na których - w porządku chronologicznym - poznajemy życie jednej z największych pisarek wszech czasów.
 
Nie myli się ten, kto uznał "Autobiografię" Agaty Christie za jedno z jej najlepszych dzieł. To niesamowite, w jak niezwykły, a przy okazji oryginalny w swojej prostocie sposób można opisać myśli, marzenia, jak również przeżycia zarówno pierwszej, jak i drugiej wojny światowej.
 
Dzięki dziełu poznajemy Królową Kryminałów od środka, a przy okazji możemy poznać ludzi ją otaczających. Niestety, zawiedzie się ten, który myśli, że znajdzie w Autobiografii receptę na napisanie dobrego kryminału. Jak sama Agata Christie przyznała - pisała dla pieniędzy, a historie same przychodziły jej do głowy poprzez uważną obserwację otaczającego ją świata. 

Królowa Kryminałów na pewno miała interesujące życie, które teraz nam prezentuje: dzieciństwo, młodość, dwa małżeństwa, dwie wojny światowe, rewolucję obyczajową, podróż dookoła świata, odkrycia archeologiczne...
 
Chylę czoła, w jaki sposób ta pani potrafiła opisać swoje życie. Nie nudziła - to na pewno nie - Agata Christie, podczas pisania swoich dzieł, wyrobiła w sobie świadomość, co może zainteresować, a co należy przemilczeć. W dodatku nie zabrakło w książce inteligentnych przemyśleń, a przy tym i humoru, który tak często bawi nas w jej powieściach i opowiadaniach.
Wydanie "Autobiografii" Agaty Christie jest niezwykle piękne. Książka prezentuje się okazale dzięki twardej okładce i białym kartkom, które nie męczą wzroku (na całe szczęście). Dodatkowo nie brak wewnątrz zdjęć, należących do prywatnego zbioru autorki.
Polecam! Jestem pewna, że Ci, którzy poznali niektóre dzieła autorki, będą chcieli dowiedzieć się o niej czegoś więcej - a ta książka właśnie po to powstała!

RECENZJA POCHODZI Z BLOGA ZNAJDŹ WYMARZONĄ KSIĄŻKĘ 

1 komentarz:

  1. Zafascynował mnie piękny język książki. Tu jest niewątpliwie wielka zasługa tłumacza, który zadbał o to, żeby tego piękna i elegancji nie zgubić. Podoba mi się również powściągliwość z jaką Agatha uchyla rąbków tajemnic rodzinnych. Jak dalekie jest to od krzykliwego wywlekania dosłownie wszystkich prywatnych spraw i upublicznienia ich, z którym mamy do czynienia dzisiaj. Dama w każdym calu :)

    OdpowiedzUsuń