czwartek, 22 października 2015

Zrozumieć wielką pisarkę, czyli Sekretne zapiski Agaty Christie - John Curran


Pamiętacie, co Wam kiedyś powiedziałam? Już po kilku kryminałach Królowej Kryminału postanowiłam, iż przeczytam wszystkie jej powieści! Jak na razie idzie mi całkiem nieźle! 
Jednakże ostatnio bardzo trapiła mnie sama autorka. Czyż to nie niesamowite, że ta Brytyjka napisała tak wiele historii, a każda z nich - choć oparta na schematach (wcześniej stworzonych przez Christie) - jest inna? Na czym polegał jej sekret? Jak zrodziły się kryminały wszech czasów? I czy ktoś z nas może pojąć tak ogromny sukces? Na te wszystkie pytania stara się odpowiedzieć John Curran, autor "Sekretnych zapisków Agaty Christie". 
W 2004 roku John Curran - dzięki znajomości z wnukiem Agaty Christie - dostał się do rodzinnego domu Królowej Kryminału. Tam też znalazł siedemdziesiąt trzy zeszyty odręcznie przepełnione notatkami. Nie było to łatwe i trwało miesiącami, ale w końcu panu Curran udało się odszyfrować te "tajemnicze wzory". 
"Sekretne zapiski Agaty Christie" odsłaniają rąbek największej tajemnicy brytyjskiego pisarki, której kryminały znajdują się od dziesięcioleci na trzecim miejscu najlepiej sprzedających się książek wszech czasów (zaraz za Biblią oraz Shakespeare). Po lekturze tej książki każdy z nas będzie wiedział, jak kolejno rodziły się pomysły na niecodzienne morderstwa oraz czym kierowała się autorka w wyborze sprawcy.

Ponieważ nie było to łatwe zadanie (w końcu to aż osiemdziesiąt kryminałów) John Curran musiał przyjąć jakąś regułę. I tak oto podzielił książkę na kilka poszczególnych rozdziałów. Muszę przyznać, iż obrał naprawdę ciekawy, prosty i jakże zrozumiały spis, prezentujący się w następujący sposób:
 a.ch.
Morderstwo odbędzie się...: Początek kariery
 a.ch.
Niemy świadek: dowody z Notatników 
 a.ch.
Zatrute pióro: Agata Christie przy pracy
 a.ch.
Kot wśród gołębi: morderstwo według dziecięcej rymowanki
a.ch.
Ciuciubabka: zabawa z morderstwem
a.ch.
Dziewczyna z pociągu: morderstwo za granicą
 a.ch.
Słonie mają dobrą pamięć: morderstwo z przeszłości
 a.ch.
Podróż w nieznane: morderstwo za granicą
 a.ch.
Mroczne odbicie: nieznana Christie
 a.ch.
Azyl: morderstwo podczas wakacji
 a.ch.
Poirot prowadzi śledztwo: Dwanaście prac Herkulesa
 a.ch.
Noc w bibliotece: morderstwo według cytatu
 a.ch.
Dzięki ciężkiej pracy archiwisty, Johna Curran, czytelnik pozna wiele niepublikowanych materiałów, w tym nieznane dotychczas dwa opowiadania, w których główną rolę odegra ulubieniec publiczności, belgijski jajogłowy detektyw, Herkules Poirot: "Wypadek z piłką psa" oraz "Pojmanie Cerbera". 

"Sekretne zapiski Agaty Christie" czytało mi się naprawdę dobrze. To niesamowite uczucie spotkać się ze "szczątkami" ulubionych książek! Na całe szczęście autor pamiętał również o tych, którzy nie przeczytali jeszcze wszystkich powieści Królowej Kryminału i - przestrzegając przed niechcianym poznaniem mordercy - zapisywał zawsze do jakich tytułów będzie się w danym rozdziale odwoływał. 
Oto książka dla wszystkich fanów Agaty Christie! Ale nie tylko! Polecam "Sekretne zapiski Agaty Christie" także i tym, którzy planują sami rozpocząć przygodę z pisarstwem zagadek - a nuż, może uda Wam się podpatrzeć coś ciekawego od Christie!

Recenzja pochodzi z bloga Znajdź wymarzoną książkę. 

3 komentarze:

  1. Oczywiście będę polować na tę ksiązkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię zaglądać do książek Currana, kiedy skończę czytać jakiś kryminał Agathy, żeby dowiedzieć się więcej na temat okoliczności powstania książki, pomysłu czy w poszukiwaniu ciekawostek :)

    OdpowiedzUsuń