środa, 14 października 2015

Zapraszamy na "Herbatkę u Agatki" 30 października

W dniach 30 października - 1 listopada zapraszamy do naszego bloga na drugie spotkanie z serii Herbatki u Agatki!
Tematem spotkania będzie książka  
Wigilia Wszystkich Świętych.
W piątek 30 października pojawi się wpis, pod którym zapraszamy do dyskusji. Kto jeszcze książki nie przeczytał, zapraszamy do wspólnej lektury!

Rumiana i okrągła Joyce ginie utopiona w wiadrze z wodą i jabłkami na Halloween. Dziecko zginęło podczas niewinnej zabawy, bo powiedziało, że kiedyś widziało morderstwo. Wezwany na pomoc przez świadka tragedii Herkules Poirot ma więc do rozwiązania sprawę morderstwa sprzed kilku dni... i kilku morderstw sprzed paru lat.
W powieści unosi się duch tytułowego święta, a analiza ludzkich charakterów budzi gęsią skórkę.

[Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014]

[z okładki]
 - W jakimś szalonym umyśle mogła zrodzić się myśl, że zamordowanie kogoś na przyjęciu w wieczór Hallowe'en to wspaniały pomysł, zupełnie jak z powieści. I to wszystko, od czego może pan zacząć. To po prostu ktoś, kto był na przyjęciu. - Pod krzaczastymi brwiami para oczu błysnęła w stronę Poirota.
- Ja też tam byłem - powiedział. - Przyszedłem później, żeby popatrzeć, co się dzieje. - Energicznie kiwnął głową. - Tak, to dopiero problem, prawda? jak ogłoszenie w gazetowej rubryce towarzyskiej: "Wśród obecnych był morderca".
[Wydawnictwo Dolnośląskie, 2008]


W grudniu spotkamy się, aby dyskutować na temat jednej z dwóch, powiązanych tematycznie książek:


1. 

Morderstwo w Boże Narodzenie
Tytuł oryginalny: Hercule Poirot's Christmas | Murder for Christmas | A Holiday for Murder
Tłumacz: Milcarz Andrzej

Wydawana także pod tytułem:

Boże Narodzenie Herculesa Poirot
Tłumacz: Jabłońska Barbara


Zbliża się Boże Narodzenie. Senior rodu Simeon Lee do swej rezydencji zaprasza rodzinę. Spotkanie jest nietypowe, gdyż Lee niemal nie utrzymywał z dziećmi kontaktów. Mało przyjemnej atmosfery nie poprawia pojawienie się uchodzącego za czarną owcę syna, a tym bardziej wnuczki, którą rodzina widzi po raz pierwszy. W ponurych nastrojach podsycanych pragnieniem odziedziczenia jak największego spadku zebrani dowiadują się o zabójstwie złośliwego milionera.

Do akcji wkracza niezastąpiony Herkules Poirot. Przed detektywem trudna zagadka - okazuje się bowiem, że z sypialni Simeona zniknęły diamenty, nie wszyscy goście ujawnili prawdziwą tożsamość, a zamordowany miał niejednego wroga…
[nota wydawcy]

 2. 

Tajemnica gwiazdkowego puddingu
Tłumacz: Bockenheim Krystyna

Wydawana także pod tytułem:

Zagadka gwiazdkowego puddingu
Tłumacz: Złotowska Magdalena


Zgodnie z "kulinarnym" tytułem, zbiór opowiadań mistrzyni kryminału to uczta dla wielbicieli prozy Agathy Christie. Głodny wrażeń czytelnik znajdzie tu wspomnienie dziecięcych lat pisarki, a także nierozwiązywalny problem morderstwa, do którego dojść nie mogło (Tajemnica hiszpańskiej skrzyni).
Sławny detektyw bawi się w kota czyhającego na mysz (Popychadło), odkrywa prawdę dzięki rytuałom kulinarnym (Dwadzieścia cztery kosy). A na deser "Szaleństwo Greenshawa" z niezawodną panną Marple! Jak mówi jedna z bohaterek: "Potrzebuję pana, panie Poirot. Proszę podkręcić swoje cudowne wąsy i przyjść." 
[z okładki] 

„Tajemnica gwiazdkowego puddingu” to sześć opowiadań wybranych przez autorkę i... bardzo lubianych przez czytelników bohaterów jej książek: Herkulesa Poirota i Jane Marple. Mamy tu zagadki z najwyższej półki, które, jak się wydaje, są nie do rozwiązania. Wszystkie tak zawiłe, że nawet słynny detektyw - co wręcz nieprawdopodobne - czuje się bezradny. I przyznaje: „Nie wiem. Ja, którego zawód polega na tym, żebym wiedział wszystko”. Podejmie jednak każde wyzwanie, by udowodnić winę przestępcy. Panna Marple również. Dla nich to sprawa honoru. Dla mordercy - obalenia mitu o zbrodni doskonałej. Dla czytelników obserwujących śledztwo - pasjonująca lektura.

[Wydawnictwo Prószyński i Spółka, 2006]

W tomie opowiadań z panną Marple pt. "Trzynaście zagadek" znajduje się także opowiadanie "Tragedia w Boże Narodzenie".

Wybierzcie w komentarzach, nad którą z grudniowych pozycji chcecie się spotkać na herbatce ( w dniach 24 - 28 grudnia) :)

1 komentarz: