czwartek, 10 września 2015

Wrzesień z Agathą Christie - ujawniamy nagrody

 Pod koniec sierpnia zaprosiliśmy Was do udziału w wyzwaniu czytelniczym 

WRZESIEŃ Z AGATHĄ CHRISTIE 
(szczegóły wyzwania  TUTAJ). 

Teraz nadszedł czas, abyśmy zaprezentowali Wam nagrody, które dla Was przygotowaliśmy. Rozlosujemy je pomiędzy uczestnikami wyzwania, którzy spełnią wszystkie warunki. Ponieważ niektóre książki posiadacie lub czytaliście, w innych wydaniach, istnieje możliwość wyboru, w losowaniu której pozycji chcielibyście wziąć udział w pierwszej kolejności, w drugiej kolejności (jeśli pierwsze losowanie nie skończy się sukcesem) itd. 
Nagrody oznaczyliśmy numerami. Proszę wpisywać numery po kolei, wtedy będziemy wiedzieć, że chcielibyście najpierw losować książkę numer np. 12, następnie (jeśli się nie udało) książkę nr np. 20, następnie nr 82 i tak dalej.

A oto nagrody! 
Mamy dla Was najświeższe nowości, które właśnie wyszły z drukarni 
Wydawnictwa Dolnośląskiego, 
 
obecnie jedynego wydawcy książek Agathy Christie 
w Polsce.

 1.

1. Świat Agathy Christie - Martin Fido.
Bogato ilustrowany album przedstawia cały świat Agaty Christie: jej życie osobiste, podróże, które uwielbiała, oraz warsztat pisarski. Czytelnik odnajdzie tu Agatę zakochaną i pełną rozterek, miłośniczkę przygody i genialną autorkę. Pozna jej poglądy i zainteresowania, sylwetki bohaterów i okoliczności towarzyszące powstawaniu powieści. Przewodnik po tym niepowtarzalnym świecie z pewnością zachwyci każdego miłośnika królowej kryminału.

  2.

 2. Małe szare komórki. Poirot w cytatach - Agatha Christie
Wymuskany mały Belg z zakręconym wąsem, dumny ze swoich „małych szarych komórek”, prawdziwy as skomplikowanych zagadek kryminalnych. Kojarzymy jego charakterystyczną sylwetkę, ale czy znamy go naprawdę/jego poglądy i upodobania?
Co wiemy o tym ekscentrycznym geniuszu ukrytym za cudaczną fasadą?
W książce zebrano wypowiedzi detektywa pochodzące z ponad 50 powieści i opowiadań z jego udziałem. Niektóre zabawne, inne głębokie i przemyślane, zawsze zaskakujące. Pozwalają lepiej poznać słynnego eleganta w meloniku, a także docenić mądrość i poczucie humoru królowej kryminału, która stworzyła tę postać.
Książka zawiera też mało znany esej Agaty Christie o związku pisarki z jej najsłynniejszym bohaterem, związku, w którym miłość przeplata się z nienawiścią.

   3.

 3. W samotności   Agata Christie jako Mary Westmacott
Joan Scudamore, kobieta dojrzała i zadowolona z osiągniętej pozycji społecznej, wraca z odwiedzin u córki mieszkającej w Bagdadzie. Przy granicy z Turcją zostaje niespodziewanie uwięziona w małej gospodzie z powodu złej pogody. Samotność i przedłużające się oczekiwanie skłaniają Joan do przemyśleń — po raz pierwszy w życiu musi stawić czoło wielu prawdom o sobie samej. Wspominając przeszłe lata, analizuje swoje uczynki, przekonania, oraz uczucia — i coraz mniej podoba jej się osoba, którą widzi...
To jest właśnie ta książka, która zadowoliła mnie w pełni — i ta, którą zawsze chciałam napisać.
Agatha Christie
  4.

4.  Róża i cis  Agata Christie jako Mary Westmacott
Wszystko wskazuje na to, że Isabella Charteris, piękna, żyjąca pod kloszem arystokratka, wyjdzie za mąż za swego dalekiego kuzyna. Tymczasem w okolicy pojawia się John Gabriel, bohater wojenny kandydujący do parlamentu. Opinie o nim są skrajne — niektórzy uważają go za człowieka bystrego, oddanego lokalnej społeczności, wielkodusznego patriotę, zaś inni za bezwzględnego oportunistę, prostaka i awanturnika. Co jednak sprawia, że tak wielu ludzi mu ufa, a kobiety tracą dla niego głowy? Dlaczego Isabella porzuca dla niego snute od dawna plany matrymonialne, nawet za cenę wyrzeczenia się marzeń o domu i szczęściu?
  5.

 5. Pułapka na myszy Agata Christie
Młode małżeństwo, Molly i Giles Davisowie, właśnie otworzyli pensjonat i oczekują pierwszych gości. Potężna śnieżyca, zasypująca drogi, nie jest dobrą wróżką na początek sezonu, Molly i Giles są jednak dobrej myśli. Nie wiedzą, że wśród pierwszych gości znajduje się morderca, który zabił już jedną "myszkę" i czyha na następne... Poszukiwany tajemniczy mężczyzna, który pojawił się w pobliżu miejsca zbrodni, nuci melodię "Trzy ślepe myszki".

  6.

 6. Pani McGinty nie żyje Agata Christie
Dlaczego zginęła prosta kobieta sprzątająca ludziom po domach, pani McGinty? Czy rzeczywiście zabił ją jej lokator dla kilku funtów ukrytych pod podłogą?
Do Herkulesa Poirot zgłasza się policjant, który nie wierzy w winę oskarżonego i skazanego Jamesa Bentleya. W Broadhinny, gdzie doszło do tragedii, wszyscy mieszkańcy to prawi ludzie, a na ołtarzu cudzej prawości niejeden już położył głowę – jak trzeźwo zauważa detektyw. Co więcej, tylko jego zastanawia, kogo przedstawiają fotografie ze starej gazety.
„Pani McGinty nie żyje. Umarła, ale jak?
Na kolanach, jak ja, o tak”.

  7.

 7. Zbrodnia na festynie Agata Christie
Sztuka planowania i wykonywania morderstwa osiągnęła taką popularność, że proponuje się ją na festynach. Jest taką samą grą towarzyską jak rzucanie kokosem do celu.
Najlepiej do ułożenia takiej gry nadaje się autorka powieści kryminalnych, Ariadna Oliver. Cóż z tego, skoro pisarka czuje się sterowana czyjąś niewidzialną ręką! Prosi zatem o pomoc Herkulesa Poirot tuż przed tym, jak „trup” staje się… prawdziwym trupem.
Sir George Stubbs, organizator zabawy, ma pełne ręce roboty, a oprócz tego trwają poszukiwania jego żony, lady Stubbs.
Miłej zabawy na festynie!

  8.

8. Kurtyna Agata Christie
Sędziwy, schorowany Herkules Poirot wzywa na pomoc swojego Watsona, czyli kapitana Hastingsa. Kiedyś właśnie tutaj, w Styles, zaczynali karierę. Teraz znakomity detektyw staje przed zagadką morderstwa… które dopiero ma zostać popełnione.
Książkę można czytać jako wciągający kryminał, ale też jako przypowieść wykraczającą daleko poza zobowiązania powieści detektywistycznej. Naprawdę warto spuścić kurtynę na codzienność i przy filiżance dobrej kawy lub herbaty zagłębić się w lekturze…


Zapraszamy do brania udziału w wyzwaniu!17 komentarzy:

 1. Nie no, to nie jest uczciwe, takie kuszenie nagrodami. I jak tu nie brać udziału :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się "nie brać" udziału, prawda? :)

   Usuń
 2. Recenzja jest to mogę się nacieszyć :)
  3, 4, 5, 1, 8 - taka kolejność :)
  Choć Pułapka kusi mnie tak samo jak powieści Mary, bo jeszcze nie miałam przyjemności ich poznać.
  Cudności!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma co! :D
  Oto prawdziwa zachęta dla tych wszystkich, którzy nadal nie są przekonani do wyjątkowości prozy Christie bądź wiecznie nie mogą znaleźć dla niej chwilki czasu!

  U mnie kolejność jest obojętna!
  Żadnej z tych książek nie mam u siebie, choć jeżeli miałabym wskazać najbardziej mnie interesującą wybrałabym nr 7 na start *.*

  Oglądałam ekranizację "Zbrodni na festynie" i bardzo mi się spodobała historia, dlatego aby czekam, aż przeczytam książkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapisujemy zatem :)
   Dziękujemy za miłe słowa :)

   Usuń
 4. Wooow! Jej, to ja chyba podkręcę tempo czytania! :)
  Jeśli o mnie chodzi to: 2, 1, 3, 4. :)
  Nic, tylko czytać Agathę! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słusznie! Masz teraz podwójną szansę w losowaniu, za dwie recenzje :)

   Usuń
 5. Ale pozytywne szaleństwo!!! :)
  Każda z tych książek będzie miłą nagrodą, ale na wszelki wypadek napiszę częściowo i tak losową kolejność: 2, 8, 6, 5, 3 :)
  Jak tylko wrócę z pięknego Maroka szybko wezmę się za kolejną powieść Agathy i może uda się powiększyć szansę :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bym poprosiła taką kolejność: 5,6,7,8,3,4,1,2
  Ale nie czytałam ani jednej z tych, więc z każdej będę ogromnie zadowolona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prosimy o maila ze zgodą i treścią recenzji.
   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Mail wysłany jeszcze przed wstawieniem komentarza :)

   Usuń
  3. Zgadza się :) Czytałam wieści od drugiego końca :)

   Usuń
 7. 6,8,5,3,1 :)
  Idealne książki :) Mam nadzieję, że mi się poszczęści :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgłoszenie i recenzja wysłane :)
  Moja "życzeniowa" kolejność:
  1, 2, 7, 5, 8, 4, 3.
  Za 6 dziękuję, mam.
  Pozdrowienia dla organizatorów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie za wszystko dziękujemy :)

   Usuń