piątek, 4 września 2015

Remedium na finansowe kłopoty - cytaty Agaty cz. 1


Agatha Miller


 << Dopóki się nie popatrzy wstecz, na własną przeszłość, człowiek nie uświadamia sobie, jaki niezwykły pogląd na świat ma dziecko. Jego kąt widzenia jest całkowicie inny niż u dorosłych, wszystko ma też odmienne proporcje. (...)
Miałam pewno około pięciu lat, gdy ojciec zaczął odczuwać kłopoty finansowe. Był synem bogatego człowieka i uważał, za rzecz oczywistą, że ma zapewniony stały dochód. Mój dziadek ustanowił skomplikowany system powiernictw, który miał wejść w życie po jego śmierci.(...) Czy chodziło tylko o nieudolność, czy też podczas zastępstwa udało się komuś dokonać zmian na własną korzyść, tego nie wiem. W każdym razie sytuacja wciąż ulegała pogorszeniu. (...)
Natychmiastowym remedium stało się, a przynajmniej tak to wyglądało, oszczędzanie. W tamtych czasach ogólnie uznawanym sposobem oszczędzania było okresowe zamieszkanie za granicą. Nie chodziło, jak to bywa dzisiaj, o podatek dochodowy (...), lecz o znacznie niższe koszty utrzymania. Wynajmowano więc korzystnie dom wraz ze służbą i całym wyposażeniem i jechano na południe Francji, gdzie stawano w stosunkowo niedrogim hotelu.(...)

Z perspektywy czasu trzeba przyznać, że warunki podróżowania za granice były wtedy nadzwyczajne. Nie potrzebowano naturalnie żadnych paszportów, nie wypełniano żadnych kwestionariuszy. Kupowano bilety, dokonywano rezerwacji miejsc w wagonie sypialnym i to było wszystko, co należało zrobić. Po prostu łatwizna. Co innego Pakowanie! (...) Nie wiem, z czego składały się bagaże reszty rodziny, ale pamiętam nieźle co ze sobą zabierała moja matka. A więc trzeba zacząć od trzech kufrów o wypukłych wiekach. Największy miał mniej więcej sto dwadzieścia centymetrów wysokości i w środku dwie szuflady, prócz tego pudła na kapelusze, duże, kwadratowe, skórzane puzdra, trzy amerykańskie kufry, widywane wówczas często na korytarzach hotelowych, też przepaściste i, jak mogę sobie wyobrazić, okropnie ciężkie.>> str. 60-62 

Autobiografia
Tłumaczenie Konikowska Magdalena, Lechowska Teresa
tytuł oryginału An Autobiography
data wydania 22 września 2010
ISBN 978-83-245-8956-2
liczba stron 480

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz