czwartek, 2 lipca 2015

Tajemniczy pan Quin - Agata Christie

"Tajemniczy pan Quin" to książka inna niż wszystkie. A to dlatego, iż autorka zaczerpnęła pomysł na postać Quinna z komedii dell`arte. Agata Christie bardzo lubiła postać Arlekina, to jest postać błazna w czarnej masce "komicznej". 
"Tajemniczy pan Quin" to zbiór dwunastu miniatur, połączonych w jeden ciąg poprzez postać Harleya Quina, który "przychodzi i odchodzi" jak duch i pomaga panu Satterthwaite'owi wyjaśnić nierozwiązane zagadki z przeszłości. Obaj są strażnikami Miłości, Sprawiedliwości i Prawdy. Doznamy tu silnych emocji i wczujemy się w atmosferę niesamowitości: maski, gra cieni i tajemne przejścia. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jak u Szekspira wszyscy odgrywają swoje role w „świecie, który jest teatrem”.
W wyjaśnianiu tajemnic towarzyszy Quinowi pan Satterthwhite, znajomy Poirota z powieści „Tragedia w trzech aktach” (niebawem przeczytam) i opowiadania „Lustro nieboszczyka” ze zbioru „Morderstwo w zaułku”. 

Arlekin
Czytałam już kilka zbiorów opowiadań Królowej Kryminałów, ale żadne z nich nie jest choć odrobinkę podobne do "Tajemniczego pana Quina". Ta książka ma swój niesamowity urok. Podczas czytania czułam się jakbym była w teatrze i obserwowała kolejno wchodzących aktorów na scenę. Christie była jedynie reżyserem całej tej sztuki. 
Dostajemy aż dwanaście mniej więcej dwudziestostronicowych historii - dwanaście zagadek kryminalnych przed lat, które tylko na pozór wydają się skomplikowane. Agata Christie po mistrzowsku łączyła literaturę detektywistyczną z romantyczną konwencją grozy. Nic zatem dziwnego, że "Tajemniczy pan Quin" dla wielu jest jedną z ulubionych książek Agaty Christie!
Gorąco polecam! Pozycja nie tylko dla fanów gatunku!
Arlekin (wł. arlecchino) – postać błazna w czarnej masce "komicznej". Ubrany w kostium zszyty z kolorowych trójkątów albo rombów. Jedna z postaci w commedii dell’arte m. in. obok Pierrota i Scapina. Niektórzy widzą w nim bożka złodziei i żebraków, Merkurego, inni sługę z Arles (Cezary z Arles), jeszcze inni odnajdują w jego czarnej masce cechy murzyńskich niewolników rzymskich*.
* Informacja zaczerpnięta z wikipedii


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Tajemniczy pan Quin
Autor: Agata Christie 
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania oryginału:1930
Liczba stron:304
Gatunek: Kryminał

1 komentarz:

  1. Uwielbiam te opowiadania! Są niezwykłe w twórczości autorki, mają niesamowity klimat i mnóstwo zawoalowanych aluzji między wierszami. Uważam je za jedne z najdoskonalszych dzieł Agathy.

    OdpowiedzUsuń