wtorek, 9 czerwca 2015

Tajemniczy przeciwnik - Agata Christie

Tajemniczy przeciwnik to druga, pod względem chronologicznym, powieść napisana przez Agatę Christie. Natomiast w wychodzącej obecnie Kolekcji kryminału jest to już ósmy tom. Pod wieloma względami jest to zupełnie inna książka, do której można było przywyknąć, rozpoczynając przygodę z kryminałami od początku tego cyklu.
 
Tuppence i Tommy to dwójka przyjaciół z dzieciństwa, która z braku posiadania pracy decydują się na założenie Klubu Poszukiwaczy Przygód. Był to pomysł tak absurdalny i komiczny w swoim wykonaniu, że w pierwszej chwili ciężko było uwierzyć iż niemal od razu zdobywa on poklask w postaci pierwszego klienta. Ów tajemniczy mężczyzna proponuje Tuppence dobrze płatne zajęcie... Jednak gdy następnego dnia Tuppence zjawia się w jego gabinecie, okazuje się, że zleceniodawca zniknął. Ciekawość bierze górę, zatem detektywi-amatorzy zamierzają odkryć prawdę tej dziwnej historii. Szybko się dowiadują, że aby rozwiązać zagadkę, muszą znaleźć niejaką Jane Finn. Ostatni raz widziano ją na tonącym statku "Lusitania", gdzie otrzymała pakiet dokumentów do przechowania. Zanim Tuppence i Tommy zdążą spostrzec, wpadają na trop międzynarodowego spisku, którego celem jest upadek rządu brytyjskiego. To właśnie na nich ważą się losy kraju...
 
Tajemniczy przeciwnik to pierwsza książka z Tuppence i Tommym w roli głównych bohaterów. Zaczynając od powołania do życia nowych postaci, Agata Christie stworzyła zupełnie inną historię kryminalną, do której jej czytelnicy mogli przywyknąć. Tym razem to nie wokół morderstwa będzie krążyć całość fabuły, lecz wokół spisku i pewnej osoby, która może okazać się kluczem do rozwiązania zagadki. Ta książka jest iście szpiegowska i na wskroś sensacyjna, bowiem - jak powiedziała sama autorka - "Dedykuje tę książkę wszystkim tym, którzy toczą monotonne życie w nadziei, że przez tę lekturę doświadczą, choćby z drugiej ręki, rozkoszy i niebezpieczeństw Wielkiej Przygody".
 
Tommy i Tuppence to para, której nie sposób nie obdarzyć sympatią. Tuppence jest kobietą o wyjątkowej urodzie. Jest impulsywna i energiczna, a przy okazji obdarzona bujną wyobraźnią, dzięki której potrafi wpaść nawet na najdziwniejsze pomysły. Tommy natomiast to rudowłosy mężczyzna o raczej przeciętnym wyglądzie, lecz niewątpliwie jest bardzo inteligentny, choć pozbawiony odrobiny szaleństwa. Zawsze stąpa twardo po ziemi i z przykrością musi do niej ściągać również swoją zawsze żywiołową przyjaciółkę.  Ta dwójka została wykreowana na podstawie kontrastu - jedno uzupełnia drugie. Są tak różni, że aż idealnie do siebie dopasowani. 
Intryga i spisek, jaki czai się na każdym kroku głównych bohaterów nie pozwala czytelnikowi nawet na moment oderwać się od lektury. Choć w pierwszej chwili wydaje się żartobliwą historią, już niebawem odsłania mroczniejsze oblicze. Zagadka jest nie do odgadnięcia i sama nieraz zmieniałam swoich podejrzanych, by na samym końcu i tak zostać zaskoczoną przez pisarkę. 
Powieść została napisana barwnym i żywym językiem, przez co jestem pełna podziwu, bowiem była to zaledwie druga z około stu książek Agaty Christie. Już wtedy potrafiła łączyć dowcip z powagą, który naprzemiennie rozśmieszał jak i budził grozę w sercach czytelnika. Od Tajemniczego przeciwnika naprawdę trudno się oderwać do samego końca, a ostatnie strony czyta się już na jednym wydechu.
Uważam, że Tajemniczy przeciwnik to jedna z tych książek, które powinien przeczytać każdy fan powieści szpiegowskich. Wartka akcja, sympatycznie bohaterowie oraz niebywale wciągająca narracja nie pozwolą tak po prostu przejść wobec tej książki obojętnie i myślę, że nie raz będzie się chciało do niej wracać. Polecam!

1 komentarz:

  1. ja od tej Pani chyba jeszcze nic nie czytałam chyba dlatego ,ze wszyscy o Nią u mnie w pracy zawsze się pytają buu i mam ją dość chociaż jej nie czytałam tak samo jest z Norą Roberts

    OdpowiedzUsuń