środa, 17 czerwca 2015

Morderstwo odbędzie się... - Agata Christie

I tak oto nadszedł czas, żeby na scenę weszła kochana detektyw-amator, panna Jane Marple... Wiem, że znowu zaczynam spotkanie od środka, bowiem powinnam wpierw przeczytać "Morderstwo na plebanii", ale niestety nie mogłam przejść obok tak ciekawie zapowiadającej się zbrodni.
Chipping Cleghornt to spokojne, niemal sielskie miasteczko w Wielkiej Brytanii. Obywatele tej małej mieściny, jak to wszędzie, cieszą się beztroską, nieszkodliwymi plotkami i miejscowym tygodnikiem - "Gazetką". W tej właśnie "Gazetce" wyczytują w dziale Ogłoszenia bardzo oryginalny nagłówek: "Morderstwo odbędzie się...". Wszyscy biorą to za głupi dowcip i dlatego postanawiają zebrać się w określonym miejscu i czasie w oczekiwaniu na przebieg wydarzeń.
Jakże wielkie jest ich zdziwienie, gdyby pada strzał, a później kolejny i jeszcze jeden...! A sprawca jest nieznany...
"Morderstwo odbędzie się..." jest kolejną powieścią Agaty Christie, napisaną w w 1950 roku, w której to - po raz czwarty - występuje przemiła, acz bardzo ciekawska starsza pani. Panna Marple, za pomocą wrodzonej inteligencji, dociekliwości, a także słuchania ludzkich plotek, potrafi rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane sprawy. Tak było i tym razem!

Trudno wyobrazić sobie zaskoczenie, gdy z, na pozór, komicznego ogłoszenia w gazecie w całkowitej ciemności zostaje ranna pani domu, panna Letycja Blacklock. Najgorsze jednak jest to, iż niedoszły morderca miał bardzo wątpliwe powody, by czyhać na życie starszej gospodyni dworku o nazwie Little Paddocks. Inspektor Craddock ma nie lada orzech do zgryzienia, gdy na jego drodze pojawia się panna Marple. To właśnie ona - jako niedoszła ofiara malutkiej grabieży - pomaga rozwiązać sprawę tajemniczego ogłoszenia, a ostatecznie i wszystkich morderstw!
Ta książka ma coś w sobie! Na pewno jest to zasługa genialnej fabuły, w której akcja powolutku nabiera czarniejszych barw, lecz nigdy nie wydaje się bardzo zagmatwana. Klucz do rozwiązania zagadki jest naprawdę głęboko ukryty, jednakże uważny czytelnik ma szansę stopniowo go odnaleźć. Na pozór zwyczajna zabawa zmienia się nie do poznania! 
W "Morderstwie odbędzie się..." główne skrzypce gra zarówno inspektor Craddock - naprawdę inteligenty mężczyzna, sprawdzający z uwagą każdy nie pasujący do siebie detal - oraz panna Jane Marple. Ta detektyw-amator, przebierająca maskę nieszkodliwej babuni, potrafi wejść w każdy umysł i oświetlić każdą tajemnicę. Bardzo polubiłam tę postać za jej humor, upór, inteligencję, a przede wszystkim za jej dobroć i współczucie, tak dobrze pasujące do tej grupy wiekowej.
[Na podstawie książki można obejrzeć serial "Marple" z genialną aktorką, Geraldine McEwan w roli głównej! Jest to niewątpliwie dobry dodatek do tej historii! - Plakat obok ->]
Styl Agaty Christie, jej lekkość prowadzenia życiowych dialogów, krótkie, acz treściwe opisy, a przede wszystkim genialne poczucie humoru sprawiają, iż prawie trzysta stron powieści "Morderstwo odbędzie się..." czyta się błyskawicznie i z uśmiechem na ustach!
-Śmierć w jedwabnych pończochach - zadeklamował Patryk.
-Jedwabnych ? To nylony, głuptasie.
-Śmierć w nylonach ? To już nie tak dobry tytuł kryminału.
Już wiem, że koniecznie muszę przeczytać wszystkie książki z panną Marple w roli głównej. Jeżeli będą tak dobre jak "Morderstwo odbędzie się..." będzie to niewątpliwie dobrze wykorzystany czas! Polecam!!

2 komentarze:

  1. Ostatnio właśnie z moim starszym dzieckiem oglądaliśmy ten film. Książkę czytałam już daawno temu, ale Miss Marple uwielbiam, Chwilowo na bok odszedł Herkules ...:) Panna M. górą!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Cały czas mam wrażenie, że Marple czegoś brakuje. Zdecydowanie wolę małego Belga o genialnym rozumie.
    Dziękuję bardzo - książki z Publicatu doszły :)

    OdpowiedzUsuń