niedziela, 17 maja 2015

Śmiertelna klątwa - Agata Christie

Jeżeli poszukujecie krótkiej, niezobowiązującej lektury na jedno popołudnie - "Śmiertelna klątwa" to po prostu wymarzona lektura. To właśnie po nią sięgnęłam, relaksując się na wsi na łonie natury. Zaczęłam czytać... i nie mogłam się oderwać!
"Śmiertelna klątwa" to zbiór ośmiu opowiadań poświęcony w większości historii starszej pani detektyw-amator - pannie Jane Marple.  Ostatecznie rozwiązywanie zagadek oraz podążanie za "śladem" jest najlepszym sposobem na zabicie nudy oraz na poprawę samopoczucia. Książka została wydana dopiero po śmierci autorki w 1979 roku.
To jedna z najkrótszych książek, jakie wyszły spod pióra cenionej Królowej Kryminału. "Śmiertelna klątwa" liczy zaledwie ponad sto stron, a same pojedyncze opowiadania zamykają się - w zależności od danej historii - w dziesięciu do dwudziestu stron. Lecz to przecież sama Agata Christie, a jeżeli o tę autorkę chodzi nie ma się co bać - liczba stron jej nie ogranicza tak naprawdę, a sama historie - choć krótkie - robią pozytywne wrażenie na czytelniku i pozostają w jego pamięci na dłużej!

Rozdziały mają następujące tytuły: Azyl; Dziwny żart; Narzędzie zbrodni; Śmiertelna klątwa; Idealna służąca; Opowiadanie panny Marple; Lalka krawcowej oraz Mroczne odbicie. Możecie mi wierzyć, iż te krótkie historie często poruszają wyobraźnię równie dobrze, jakby to były całe powieści. Dotkniemy tutaj sprawy morderstwa, samobójstwa, spadku, kłamstwa... Motywy są najróżniejsze, a warto doczytać te krótkie opowieści do samego końca - by je nie tylko poznać, ale również zrozumieć!
Cały tomik czyta się błyskawicznie, często nawet nie czując przewracających się stron. Zawdzięczamy to talentowi Agaty Christie i jej lekkiemu, często żartobliwemu stylowi pisania. "Śmiertelną klątwę" pochłania się jak dobry deserek. To pozycja idealna dla zapracowanego czytelnika, który nie znajduje czasu na dłuższe kryminały, które pobudzą jego "szare komóreczki".
Ciekawostką może być dla wielu informacja, iż historia zawarta w opowiadaniu: "Śmiertelna klątwa" ma swoje rozwinięcie w powieści: "Noc i mrok". Dlatego też - by się dowiedzieć ciągu dalszego koniecznie będę musiała sięgnąć po tę powieść, podobnie jak każdy sam będzie musiał zmierzyć się z tym zbiorkiem. Polecam szczególnie tym, którzy szukają czegoś krótkiego i niezobowiązującego! 

2 komentarze:

  1. "Lalka krawcowej" ma świetnie zbudowany nastrój grozy. Wyobrażałam sobie film i ... ciarki chodziły mi po plecach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze nie mialam okazji czytać tej książki Agathy, ale mam nadzieję, że niedługo się to zmieni:)

    OdpowiedzUsuń