sobota, 14 lutego 2015

Zmarła Geraldine McEwan, czyli telewizyjna Panna Marple


Jak poinformowała rodzina Geraldine McEwan, aktorka zmarła 30 stycznia w wyniku komplikacji po udarze doznanym w październiku. McEwan miała 82 lata. Absolwentka Royal Academy of Dramatic Arts w latach 50. i 60. stała się jedną z największych gwiazd brytyjskiej sceny. Przez lata w kinie pojawiała się rzadko. Wystąpiła w reżyserskim debiucie Kennetha Branagha "Henryk V". Pojawiła się na drugim planie przeboju "Robin Hood: Książę złodziei". Zaś w 2002 roku zachwycała widzów w kontrowersyjnych "Siostrach Magdalenkach".

Jednak świat zapamięta ją jako rezolutną starszą panią o umyśle genialnego detektywa. Od 2004 do 2008 roku regularnie występowała w telewizyjnych produkcjach jako panna Jane Marple. W sumie zagrała ją dwanaście razy. [źródło - Filmweb]

1. Panna Marple: 4.50 z Paddington (2004) 
Ekranizacja powieści Agathy Christie. Pani Elspeth McGillicuddy (Pam Ferris) jedzie pociągiem do swojej przyjaciółki, panny Marple (Geraldine McEwan). W czasie podróży jest świadkiem morderstwa. Wyglądając przez okno, widzi, jak w jadącym po sąsiednim torze pociągu zostaje uduszona kobieta. Policja nie wierzy w jej historię, bowiem nie udało się odnaleźć ciała. Pani McGillicuddy prosi pannę Marple, aby ta rozwiązała zagadkę.
"Marple: The Murder at the Vicarage" w polskiej wersji "Morderstwo na Plebanii" na podstawie książki Agathy Christie. Mieszkańcy spokojnego St. Mary Mead i panna Marple znajdują ciało pułkownika Protheroe, który zginął od strzału oddanego w głowę. Lista podejrzanych jest długa, tym bardziej, że denat miał wielu wrogów. Większość mieszkańców po kryjomu i w żarcie spiskowała, jak go zabić. Tymczasem na policję zgłaszają się dwie osoby, żona zamordowanego i malarz, a każda z nich przyznaje się do zbrodni...

Ekranizacja powieści Agathy Christie. W domu państwa Bantrych zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Właścicielka posiadłości, Dolly Bantry (Joanna Lumley) prosi swą przyjaciółkę, pannę Marple (Geraldine McEwan) o rozwiązanie zagadki. Prędko okazuje się, że zamordowana to Ruby Keene (Emma Williams), tancerka z nadmorskiego hotelu. Panna Marple i Dolly Bantry wyruszają w podróż, aby wyjaśnić sprawę... Śledztwo prowadzi do niezwykle zaskakującego rozwiązania.
Polecamy recenzję "Noc w bibliotece" uczestnika Plichcia, w której omawia książkę i film. 

Ekranizacja powieści Agathy Christie. W Little Paddock w lokalnej gazecie pojawia się ogłoszenie. Ktoś pisze, że o 19:30 w piątek 25 września zostanie zamordowana Letitia Blacklock (Zoë Wanamaker). O umówionej godzinie w domu zjawia się kilkoro gości, zaciekawionych ogłoszeniem. Nagle gasną światła i padają trzy strzały... Panna Marple (Geraldine McEwan) próbuje rozwiązać zagadkę. Polecamy recenzję "Morderstwo odbędzie się"  uczestnika Plichcia, w której omawia książkę i film.  

Państwo Beresfordowie, byli pracownicy rządowi, 
odwiedzają ciotkę w domu starców. Tuppence (Greta Scacchi) spotyka tam kobietę, której zachowanie wzbudza jej niepokój. Następnego dnia kobieta zostaje porwana, a ciotka jej męża umiera. Przed śmiercią zostawiła Tommy'emu list, w którym twierdzi, że wpadła na ślad mordercy, a pozostawiony przez nią obraz ma mu pomóc rozwiązać zagadkę. Ponieważ Tommy (Anthony Andrews (I)) wyjechał, Tuppence postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Pomaga jej starsza panna Marple (Geraldine McEwan). Wkrótce kobiety trafiają do małego miasteczka, w którym krąży legenda o czarownicy porywającej dzieci...


Nocą podczas zamieci śnieżnej w pewnym prowincjonalnym miasteczku zostaje zamordowany jeden z gości niewielkiego hoteliku. Gość ten nie jest jednak zwykłym szarym obywatelem, lecz wpływowym politykiem o tajemniczej przeszłości. W śledztwie pannie Marple pomagają: stary przyjaciel zmarłego, piękna Emilly oraz błyskotliwy młody dziennikarz. Wspólnie przekonują się, że każdy z gości hotelowych miał coś wspólnego ze zmarłym. Zabić jednak mogło tylko jedno z nich...

Polecamy recenzję "Tajemnica Sittaford" uczestnika Plichcia, w której omawia książkę i film. 


Gwenda Halliday (Sophia Myles) przyjeżdża do ojczyzny, aby kupić dom z okazji zbliżającego się ślubu. Wkrótce wybiera idealną posiadłość. Coraz bardziej niepokojące wydarzenia wskazują na to, że już kiedyś przebywała w Anglii, co więcej mieszkała w tym samym domu, który zakupiła. Gwenda dowiaduje się, że w wieku trzech lat przez krótki okres przebywała w tym domu ze swoim ojcem i była świadkiem morderstwa. W rozwikłaniu zagadki pomaga jej pracownik przyszłego męża, Hugh Hornbeam (Aidan McArdle), oraz panna Marple (Geraldine McEwan).


Jerry Burton wraz z siostrą przyjeżdża do małego, cichego miasteczka Lymstock na rekonwalescencję po wypadku motocyklowym. Jerry potrzebuje ciszy i spokoju, aby wyleczyć poranione ciało i skołatane nerwy. Lymstock wydaje się idealnym do tego miejscem. Wkrótce miasteczkiem wstrząsa tragiczna wiadomość: pani Symmington popełniła samobójstwo po otrzymaniu ohydnego anonimu. Kto spośród sympatycznych mieszkańców Lymstock pod poczciwą twarzą ukrywa pełne jadu wnętrze? Panna Marple angażuje się w rozwikłanie zagadki.

Polecamy recenzję "Zatrute pióro" uczestnika Plichcia, w której omawia książkę i film. Panna Marple (Geraldine McEwan) odwiedza swoją starą przyjaciółkę ze szkoły lady Tresselin (Eileen Atkins), w jej nadmorskiej willi. Gośćmi starszej damy są także Nevile Strange (Greg Wise) ze swoją obecną żoną Kay (Zoe Tapper) oraz jego pierwsza żona Audrey (Saffron Burrows), a także jej przyjaciel z dzieciństwa i kuzyn Thomas Rohde (Julian Sands). Zafascynowany Kay Ted Latimer (Paul Nicholls) oraz Fredderick Treves (Tom Baker), prawnik na emeryturze, zostają zaproszeni do posiadłości na kolację. W trakcie wieczoru Treves opowiada historię dziecka, które przed laty popełniło morderstwo. Następnego dnia zostaje znaleziony martwy na skutek ataku serca. Niedługo potem lady Tressilian zostaje zamordowana…

Polecamy recenzję "Godzina zero" uczestnika Plichcia, w której omawia książkę i film.  

W tytułowym, dobrym angielskim hotelu gości grupa jakże różnych od siebie osób. Każdy przyjezdny zajmuje się swoimi sprawami. Każdy z wyjątkiem uroczej starszej pani, ulubienicy Agathy Christie... Przebojowa Panna Marple (Geraldine McEwan) jest wyjątkowo uważną osobą. Kiedy w hotelu dochodzi do zabójstwa pokojówki, a policja niewiele sobie robi z tej zbrodni, Marple postanawia wkroczyć do akcji. Wśród pracowników znajduje sprzymierzeńca, koleżankę nieboszczki, pokojówkę Jane (Martine McCutcheon). Tak rozpoczyna się kolejna kryminalna opowieść o zagadce, którą musi rozwiązać panna Marple.
Polecamy recenzję "Hotel Bertram" uczestnika Plichcia, w której omawia książkę i film. 


11. Panna Marple: Nemezis (2007) 
Panna Marple otrzymuje wiadomość, którą przed śmiercią wysłał do niej jej stary przyjaciel, pan Rafiel. W liście prosi ją o to, aby przeprowadziła śledztwo o "możliwości popełnienia przestępstwa".  

Polecamy recenzję Nemezis – bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia. uczestnika Plichcia, w której omawia książkę i film. 


Kiedy martwa Rachel Argyle jest odnaleziona w swoim gabinecie, jej syn Jacko zostaje oskarżony o morderstwo i skazany na śmierć przez powieszenie. Kilka lat później Gwenda Vaughn jest zaręczona z owdowiałym Leo Argyle i zaprasza swoją przyjaciółkę pannę Marple na swój ślub. Kiedy rodzina dowiaduje się, że alibi Jacko było prawdziwe zdają sobie sprawę, że niewinny człowiek został skazany na śmierć, a prawdziwy morderca jest wciąż na wolności. Panna Marple pomaga swojej przyjaciółce w identyfikacji, kto jest prawdziwym mordercą.

Geraldine McEwan jako panna Marple6 komentarzy:

 1. To bardzo smutna wiadomość, nie ukrywam że to moja ulubiona Marple. Dla niektórych zbyt cukierkowa, ale według mnie właśnie taka jaka powinna być.

  OdpowiedzUsuń
 2. To właśnie dzięki jej osobowości i umiejętności aktorskich tak bardzo pokochałam pannę Marple! Moja ulubiona odtwórczyni tej roli!

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, to przykre! Wspaniale grała pannę Marple. Szkoda. R. I. P.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie też ta aktorka pasowała do roli panny Marple.

  OdpowiedzUsuń
 5. Smutno się zrobiło, ale mamy konkurs. Na facebooku i na google'u już jest informacja, a jutro będzie też tutaj :)
  Zapraszam jutro po wieści :)

  OdpowiedzUsuń