środa, 21 maja 2014

Hotel Bertram- Agatha Christie

:)

"Kiedy ktoś us­ta­mi wy­powiada kłam­stwa, często prawdę mówi oczami."~ Agatha Christie


google

Hotel Bertram- Agatha Christie

Hotel „Bertram” to miejsce staroświeckie, podobnie jak jego goście. Codzienne rytuały bywalców zakłóca ciąg niezwykłych zdarzeń: zamach na dziedziczkę fortuny, powtarzające się kradzieże, napad na pociąg, wypadek roztargnionego kanonika. Podejrzanych przybywa, a wszystkie ślady prowadzą do hotelu, który pogrąża się we mgle... także mylnych tropów! Panna Marple jest wprawdzie w podróży sentymentalnej, ale pilnie obserwuje, a zdarza się, że i podsłuchuje... Jej intuicja oraz celne wnioski pomogą policji rozwikłać skomplikowaną intrygę.
Thriller z przenikliwymi obserwacjami dotyczącymi postępu oraz nieuniknionych zmian pokoleniowych i obyczajowych.


źródło: lubimyczytac.pl


Poznaj historię pewnego hotelu, którego losy zaskoczyły miliony!

 Witaj w Hotelu Bertram, szczycącego się nienaganną opinią, ciepłym wystrojem, i smakiem dzieciństwa. Znajdziesz tu wszystko czego potrzebujesz. Zadbamy o Twoje wszelkie wygody.

google 

Hotel Bertram każdemu staremu Anglikowi kojarzy się z domem. Jedzenie według przepisów sprzed wojny, pokój umeblowany jak za czasów Henryka VIII, i ta atmosfera nadająca mu całe ciepło. Przemili i znani kanonicy, porucznicy na emeryturze wraz z samotnymi, bogatymi wdowami.

Nie czytałam zbyt dużo opinii tej książki, dlatego też jeszcze z większą chęcią sięgnęłam po nią!

Bohaterów było tu całkiem sporo. "Hotel Bertram" zaliczany jest do historii panny Marple, drugiej po Herckulesie Poirot, znanej postaci stworzonej przez Christie. Szkoda, że główna bohaterka występowała tak niewiele. 

google
Dziedziczka fortuny- Elwira, była ciekawą postacią. Wszyscy myśleli, że jest niewinną panienką, a tak naprawdę umiała omotać człowieka i okłamywać go. Widać było jakie cechy zdobyła po znanej i nieustraszonej matce. 
Zaginiony kanonik przypominał mi starszego, roztargnionego pana, który przez tysiące myśli nigdy nie wiedział gdzie ma iść i co w danej chwili robił.
Lady Bess Sedgwick to ponad czasowa postać, którą chętnie bym poznała. Piękna, nieustraszona feministka. Przeżyła wszystko co niebezpieczne, wszystko co nieznane. Chciałabym choć w małej część zobaczyć to co ona. 
Fabuła była interesującym pomysłem. Zginięcie kanonika, kradzieże, napad na dziedziczkę fortuny- wszystko było umiejętnie przeplatane i tworzyło spójną całość. Choć lektura na początku bardzo wolno się rozwija, to potem czytelnik zostaje wciągnięty w losy bohaterów, tragiczne wydarzenia oraz niecodzienne zagadki. 

google
Jak już wyżej napisałam, minusem książki jest to, że początek bardzo się ciągnie, jednak szybko się rozkręciła, dzięki czemu z zapałem czytałam ją i pragnęłam więcej.
Charakterystyczne dla tej pozycji jest to, że nie będziecie się przy niej nudzić. Wciąga, podsuwa wiele złudnych zakończeń oraz mami. Klimat ponadczasowego dzieła był bardzo odczuwalny. Dzięki bogatemu językowi pisarki czułam się jakbym była w Londynie wraz z panną Marple. Dzięki "Hotelowi Bertram" zobaczyłam jak kruche jest ludzkie życie, trudne więzi matki i córki oraz jak wielkie i przewrotne są zachowania kochających się rodzin. Gorąco polecam tą pozycję, ponieważ posiada wszystko czego można od niej wymagać! 

Autor: Agatha Christie
Tytuł: Hotel Bertram
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 248
Ocena: 7/10

Dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu, za możliwość przeczytania Hotelu Bertram :)

6 komentarzy:

 1. Skusiłaś mnie :) Muszę koniecznie "wybrać się" do tego hotelu. Z wizytą literacką oczywiście :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I ja także z chęcią skuszę się na literacką podróż :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze, to też bym tam chętnie zajrzała :)

   Usuń
 3. Mnie nie zachwyciła ta książka, ale pomimo wszystko lubię książki Agathy Christie : )

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozumiem, że ktoś rzetelnie dopracował okładkę:)

  OdpowiedzUsuń