środa, 11 stycznia 2012

'' Noc w bibliotece "

Z Panią Agatą znamy się nie od dziś. Na moim koncie znajduje się już kilkanaście pozycji napisanych przez mistrzynię kryminałów. Jednak tak ta moja przyjaźń z Agatą wygląda, że czasem muszę od Niej odetchnąć. Robię sobie krótką przerwę w poznawaniu reszty twórczości, by po kilku tygodniach niespodziewanie sięgnąć po jakoś pozycję tej autorki. Moim celem jest do końca 2012 roku zapoznanie się z wszystkimi tekstami Christie. Wszystkie jej powieści są zawsze doskonałą lekturą. Wciągają od pierwszych stron, czytelnik zagłębia się w historię i razem z policją i innymi postaciami stworzonymi przez Agathę stara się rozwikłać tajemnicę morderstwa. Jednak nie raz autorka udowodniła czytelnikom, że nie jest to takie proste. Doskonale uknuta intryga, pełne emocji, niespodziewane zwroty akcji, kilku podejrzanych, niebanalne motywy. Tego wszystkiego możemy spodziewać się po kryminałach Agathy Christie.


Nad ranem, w bibliotece Państwa Bantry jedna ze służących znajduje ciało zamordowanej dziewczyny. Pierwsze podejrzenia padają na pana domu - pułkownika Bantry'ego. Zaniepokojona żona telefonuje do swojej przyjaciółki - znanej ze zdolności detektywistycznych - panny Marple. Roztrzęsiona prosi o pomoc w wyjaśnieniu zbrodni. Kobiety rozpoczynają na własną rękę dochodzenie. Równolegle do nich śledztwo prowadzi miejscowa policja. Okazuje się, że zamordowaną dziewczyną jest niejaka Ruby Keene. Na policji zjawia się kuzynka uduszonej kobiety, która identyfikuje jej ciało. Dzięki Josie,trop prowadzi śledczych do ekskluzywnego hotelu Majestic, gdzie Ruby pracowała jako tancerka. Okazuje się, że hotel zamieszkuje zaprzyjaźniona z państwem Bantry, rodzina Jeffersonów, którzy jako jedyni nawiązali zażyłe kontakty z zamordowaną kobietą. Głowa rodziny, starszy i schorowany pan Jefferson jest tak zauroczony przyjaciółką, że postanowił zapisać jej cały swój majątek, wydziedziczając rodzinę. Co było motywem zbrodni ? Zazdrość, niewierność. obsesyjna miłość czy może pieniądze? Kto byłby zdolny do tak brutalnego zabójstwa? Liczba podejrzanych rośnie, jednak każde z nich ma pewne alibi. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy policja odnajduje spalony wrak samochodu w pobliżu kamieniołomów. Wewnątrz znajdują się zwęglone zwłoki drugiej ofiary. Co łączy te dwie zbrodnie? Nieszczęśliwy zbieg okoliczności czy konsekwentne wykonywanie planu krok po kroku?
Przez ponad połowę powieści odniosłam wrażenie, że zarówno policja jak i panna Marple drepczą w miejscu, nie mając pomysłu z której strony zabrać się za rozwiązanie sprawy. Jednak doświadczenie starszej pani, bystrość umysłu, niekonwencjonalne myślenie i spryt naprowadzają ją na ślad, który lada chwila doprowadzi ją do mordercy.


Ciekawa intryga, stopniowo rozwijająca się akcja, zaskakujące rozwiązanie.
Polecam wszystkim wielbicielom kryminałów.


Uwaga! Ciekawostka !
Wydarzenia z powieści wspomina się w Zwierciadło pęka w odłamków stos, gdzie akcja dzieje się około dwadziestu lat później w tym samym domu, gdzie znaleziono zwłoki Ruby Keene - Gossington Hall.

4 komentarze:

 1. Czyli kolejna dzieło Agaty dopisuję do listy:) Jeszcze nie miałam okazji się z nim zapoznać, choć parę razy mignęła mi przed oczami.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała książka, ale też bardzo pozytywnie odebrałam film z Joan Hickson w roli panny Marple

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, chyba nie czytałam tej książki! Dziękuję za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też chcę wcześniej czy później zapoznać się z wszystkimi książkami pani Agatki, na pewno natknę się i na tę :)

  OdpowiedzUsuń