czwartek, 19 stycznia 2012

'' Niedziela na wsi" - Agatha Christie

Autor : Agatha Christie
Tytuł : Niedziela na wsi
Tytuł oryginalny : The Hollow
Wydawnictwo Dolnośląskie

Opis z książki : Herkules Poirot jest niezadowolony. W wietrzny jesienny dzień zaproszono go na aperitif do ogrodu. Słynny detektyw wolałby usiąść przed kominkiem w przytulnym salonie. Humor pogorszył mu się jeszcze bardziej, kiedy zobaczył przygotowaną jakby specjalnie dla niego scenę: na brzegu basenu leżał w teatralnej pozie młody mężczyzna, nad nim, z rewolwerem w ręce, stała krępa kobieta, do wody spływały krople czerwonej farby.
Takich niespodzianek nie należy robić gościowi zaproszonemu na obiad do bardzo angielskiej wiejskiej siedziby... bo też, w rzeczy samej, nie była to zaaranżowana scena. Poirot patrzył na człowieka, z którego uchodziły resztki życia.


Zanim przejdę do moich wrażeń po przeczytaniu tego kryminału, muszę się pochwalić. Udało mi się wskazać mordercę ! Jednak królowej Agathcie i tak udało się mnie zaskoczyć. Uwielbiam te uczucie, gdy okazuje się, że nie do końca byłam pewna zakończenia.

Lucy Angkatell , dosyć dziwaczna i niezrównoważona , gospodyni The Hollow pewnego dnia zaprosiła do siebie na weekend, najbliższą rodzinę i znajomych. Wysłała także zaproszenie do pewnego cudzoziemca, który niedawno, w pobliżu kupił działkę z domem. Wszyscy przybyli goście doskonale się znają, ale nie wszyscy cenią sobie taką formę spędzania wolnego czasu. Herkules Poirot niechętnie, ale przyjmuje zaproszenie na obiad. W chwili przybycia na miejsce detektyw staje się świadkiem dziwnej, wręcz teatralnej sceny. Obok basenu leży ciało człowieka, obok niego tuż do basenu płynie stróżka czerwonej farby. Nad mężczyzną, z pistoletem w ręku stoi oniemiała kobieta - Gerda Christow. W okół widownia - wszyscy zaproszeni goście. Poirot jeszcze bardziej irytuje się zaistniałą sytuacją, twierdzi , że ktoś próbuje z niego zadrwić. Jednak zmienia swój stosunek gdy okazuje się, że czerwona farba to krew, a z leżącego człowieka - Johna Christowa- powoli uchodzi życie. Tuż przed śmiercią ofiara wypowiada imię: Henrietta.

Sprawa wydaje się być oczywista. Żona zabija męża. Motyw? Nie znany. W oczach otoczenia uchodzili za idealne małżeństwo. Jednak czy tak było naprawdę? Jak się okazuje pana Johna z przyjaciółką żony -z Henriettą- łączyły bardziej zażyłe stosunki. Rozwiązanie zagadki jednak okazuje się nie takie proste. Po policyjnej ekspertyzie okazuje się, że John Christow nie mógł zostać zastrzelony z pistoletu trzymanego przez żonę. Strzał padł z innej broni. Jakiej? I przede wszystkim gdzie jest główny dowód zbrodni? Policja wydaje się być bezradna. Okazuje się, że niemal wszyscy z przyjaciół doktora mieli dobry motyw by się go pozbyć.
Zbrodni mogła dokonać Henrietta, której to imię wypowiada ofiara. Przypadkiem okazuje się, że wielka miłość doktora - Victoria Cray - zamieszkuje pobliską rezydencję. Para w wieczór przed tragedią straszliwie się pokłóciła, padły mocne słowa. Kobieta boleśnie odczuła odtrącenie przez ukochanego mężczyznę po piętnastu latach rozłąki. Czy żądza zemsty, gniew i zazdrość mogły popchnąć ją do popełnienia tak brutalnej zbrodni? A może ekscentryczna, niezrównoważona psychicznie i pozbawiona taktu gospodyni The Hollow? Podejrzany jest także Edward - młodzieniec szaleńczo zakochany w Henriecie, który wyzbył się wszelkiej nadziei, że kobieta kiedykolwiek zakończy swój pseudo związek z Johnem i zgodzi się wyjść za niego za mąż. A co z introwertycznym Davidem, który wydaje się mieć do wszystkich negatywny stosunek? I co z żoną doktora? Czy bierna, zależna i sprawiająca wrażenie przygłupiej kobiety Gerda domyślała się skoków w bok swojego idealnego męża? Czy byłaby zdolna narazić dobro swoich dzieci ?

Takie kryminały Agathy uwielbiam. Wielu podejrzanych, doskonały wątek psychologiczny, motywy, które na pierwszy rzut oka nie są wcale oczywiste. Jedyne co można jej zarzucić to powielający się schemat. Może właśnie dlatego rozwiązanie zagadki nie przysparza czytelnikowi trudu.
Złość, zazdrość, zemsta, zawiść, choroba psychiczna ? Czy morderstwo Johna jest jedynym w tym kryminale? Aby odpowiedzieć na te i inne postawione pytania sięgnijcie koniecznie po ''Niedzielę na wsi".

Możecie także obejrzeć film, z Davidem Suchetem w roli Herkulesa Poirota.3 komentarze:

 1. Mogę pogratulować rozwiązania zagadki - mnie się to jeszcze nigdy nie udało :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ah! Jakże się cieszę, że tu trafiłam ;) Uwielbiam Agatę Christie, to bezwzględnie moja ulubiona autorka powieści kryminalnych. Aktualnie przeczytałam Zerwane zaręczyny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agato,
   czy masz ochotę dołączyc do projektu:)?

   Usuń